PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Strefy niebieskie ASF zostaną zniesione? Tego chcą hodowcy! Jest apel do Głównego Lekarza Weterynarii

Strefy niebieskie ASF zostaną zniesione? Tego chcą hodowcy! Jest apel do Głównego Lekarza Weterynarii

Autor: Monika Faber 2021-01-27 17:06:38
Strefy niebieskie ASF

Nasza organizacja zwracała wielokrotnie uwagę na trudności ze skupem żywca wieprzowego w strefach niebieskich. Działając w ramach Branżowego Porozumienia ds./ Walki z ASF wnioskowaliśmy o występowanie z wnioskami do Komisji Europejskiej w sprawie znoszenia stref niebieskich już po trzech miesiącach od daty zlikwidowana ogniska zgodnie z obowiązującymi przepisami unijnymi. W 2020 roku udało się znieść strefy niebieskie ASF w 150 gminach, co jest niewątpliwie sukcesem Inspekcji Weterynaryjnej oraz rolników, którzy podnieśli poziom zabezpieczenia epizootycznego w swoich chlewniach – czytamy w piśmie hodowców wystosowanym do Głównego Lekarza weterynarii dra Bogdana Konopki.

Strefy niebieskie ASF będą zniesione? Tego chcą rolnicy

Zarówno PLW jak i organizacje branżowe powinny wykazać inicjatywę i wskazywać strefy, które mogą być zgłaszane do KE. Wnioski kierowane do KE przez stronę rządową o zdjęcie strefy powinny być wspierane stanowiskiem organizacji branżowych, co może przyspieszyć wydawanie pozytywnych decyzji przez unijny komitet – przypominają hodowcy zapis, który znajdował się we wnioskach ze spotkania POROZUMIENIA z GIW z dnia 25 listopada 2020 roku w punkcie 6.asf lubelszczyzna epidemia 2

Uważamy, że to słuszna droga, dlatego zgłaszamy do Pana Ministra następujące gminy z województwa warmińsko-mazurskiego o wyłączenie z obszaru zagrożenia wymienionego w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 i przeniesienie do części II załącznika ww. decyzji – informują hodowcy i wymieniają:

1. Powiat bartoszycki: gm. Bartoszyce, Bisztynek,
2. Powiat lidzbarski: gm. Kiwity, Lidzbark Warmiński,
3. Powiat ostródzki: gm. Małdyty, Miłakowo, Morąg, Łukta, Ostróda, Miłomłyn,
4. Powiat olsztyński: gm. Jeziorany,
5. Powiat olecki: gm. Olecko, Świętajno Wieliczki, Kowale Oleckie.

Różnica cen skupu w strefie niebieskiej i czerwonej sięga ponad 50 groszy za kg żywca. Zważywszy na obecną sytuację rynkową, zmiana strefy z niebieskiej na czerwoną może uchronić wielu producentów przed bankructwem – dodają hodowcy.

Czytaj także: Hodowcy świń wciąż w patowej sytuacji. Jak kształtują się ceny?

KZP-PTCH/fot. pixabay

 


Autor: Świat Rolnika

Łupież różowy – niegroźna choroba występująca u świń


Autor: Świat Rolnika

Atrezja odbytu u świń – nieuleczalny brak otworu odbytnicy


Autor: Sebastian Wroniewski

Womitoksykoza – zanieczyszczenie pasz, powodujące wymioty u świń


BULT SMOGOWICZE