PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Rynek wieprzowiny w UE odczuwa narastające trudności

Rynek wieprzowiny w UE odczuwa narastające trudności

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-08-25 09:00:03
Rynek wieprzowiny

Jak alarmuje Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, głównym powodem narastających trudności, przed jakimi staje rynek wieprzowiny, jest brak popytu na unijną wieprzowinę ze strony krajów azjatyckich, a szczególnie Chin. Ograniczenie eksportu unijnego szybko przyczyniło się do zapełnienia magazynów chłodniczych wieprzowiną. Dodatkowo sezonowo wzrasta podaż żywca na niemieckim rynku, co potęguje problemy ze zbytem tuczników szczególnie w północnych Niemczech. Po krótkim okresie stabilizacji w notowaniach VEZG ceny tuczników w Niemczech w dniu 18/08/2021 ponownie spadły o 7 centów do wysokości 1,30 €/kg (wbc).

Rynek wieprzowiny w UE

Jak dodaje Aleksander Dargiewicz, jeśli chodzi o rynek wieprzowiny w Danii, cena spadła o -5₵/kg, a utrzymujący się eksport do Japonii i innych krajów azjatyckich nie pozwala na stabilizację cen. Notowania w Hiszpanii spadły (-2₵/kg) po raz dziewiąty z rzędu, co jest rynkową anomalią w tym okresie roku (ISN). Trzy hiszpańskie zakłady przetwórcze straciły licencję eksportową na Chiny, a popyt na wieprzowinę wśród turystów jest daleki od tego, jaki był notowany przed pandemią Covid-19.

Oficjalnie rząd chiński podaje, że pogłowie świń w tym kraju zostało odbudowane do stanu sprzed wybuchu epidemii ASF. Problemami, z jakimi boryka się chiński rynek wieprzowiny, pozostają wysokie koszty, które ograniczają rentowność produkcji oraz trudności w pozyskaniu pracowników do chlewni.

Tomasz Rzymkowski o treściach ideologicznych w podręcznikach: wykładanie do głów młodych ludzi ciemnoty

Rynek wieprzowiny w Polsce

Jeśli zaś chodzi o polski rynek wieprzowiny, Rynek wieprzowinyw notowaniach krajowych dalej poszukiwane są tuczniki ze strefy wolnej od ASF przy jednoczesnym ograniczonym zainteresowaniu skupem tuczników ze strefy III. Różnica cenowa w skupie świń między strefą wolną i czerwoną wynosi nawet 1 zł za kilogram wagi poubojowej. Wiele świń jest poprzerastanych ze względu na brak odbioru. W strefie wolnej od ASF skupujący płacą średnio 6,30 zł/kg kl. E, a ceny spadają wolniej niż w Niemczech.

Jeśli dokładniej przyjrzeć się rynkowi, już teraz widać wiele znaków zapytania. Coraz lepszym cenom żywca towarzyszy bowiem niekorzystny dla hodowców wzrost kosztów produkcji.

kzp-ptch.pl/fot.pixabay


Autor: Świat Rolnika

POLPIG ma nowy pomysł na walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF)


Autor: Mateusz Chrząszcz

Polski rynek trzody chlewnej przechodzi w stan stagnacji


Autor: Sebastian Wroniewski

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP ma już 100 lat


BULT SMOGOWICZE