PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Rasy świń – z polskich możemy być naprawdę dumni!

Rasy świń – z polskich możemy być naprawdę dumni!

Autor: Emilia Gromczak 2021-06-13 16:21:15
Rasy świń – z polskich możemy być naprawdę dumni!

Rasy świń z jakimi mamy styczność w Polsce, to przede wszystkim świnie domowe: Biała Zwisłoucha i Wielka Biała Polska. Odgrywają one największą rolę gospodarczą. W naszym kraju prowadzi się również hodowlę czterech ras zagranicznych. Jakie to rasy?

Popularne polskie rasy świń

Najpopularniejsze polskie rasy świń to m.in. rasa Wielka Biała Polska. Zalicza się ona do typu mięsnego, szybkorasy świń polski rośnie i późno dojrzewa. Tę rasę cechuje dobra płodność i mleczność. Świnie te są odporne na stres, dzięki czemu nadają się do chowu wielkostadnego. Kolejna rasa to świnia Biała Zwisłoucha, która charakteryzuje się białym umaszczeniem, długim tułowiem, szerokim grzbietem oraz uszami pochylonymi do przodu. Tak samo, jak Wielka Biała Polska, świnia Zwisłoucha zalicza się w hodowli do typu mięsnego. Jest mało podatna na stres, przez co lepiej nadaje się do chowu gospodarczego. Inne polskie rasy świń to także rasa Puławska, wyróżniająca się wczesnym dojrzewaniem i wydajnością rzeźną. Dorosłe lochy osiągają 200-280 kg, a kruty 250-450 kg oraz Złotnicka Biała i Złotnicka Pstra. Obie rasy oznaczają się średnim tempem wzrostu i późnym dojrzewaniem. Są odporne na choroby i mało wymagające. Jednak przez słabsze wyniki produkcyjne rasy te są zagrożone wyginięciem.

Inne rasy świń hodowanych w PolsceInne rasy świń

W Polsce hodowane są także cztery rasy świń, pochodzące z krajów Zachodu oraz Stanów Zjednoczonych. Jedna z nich to, pochodząca z Belgii, Pietrain. Jest to rasa mięsna, hodowana w czystości rasy lub używana do krzyżówek towarowych. Świnie te są niewielkie, uzyskują masę ok. 75kg. Kolejna rasa to Belgijska Zwisłoucha, która charakteryzuje się długim, szerokim tułowiem i białym umaszczeniem.

Amerykańskie rasy świń hodowane w Polsce to Hampshire i Duroc. Pierwsza z nich ma umaszczenie czarne. Wyróżnia się wysoką plennością, dobrą wartością tuczną i wydajnością rzeźną. Z kolei Duroc, najpopularniejsza w USA, jest umaszczenia czerwonego i jest to rasa mięsna.

Przeczytaj również: Europejscy hodowcy oczekują, że popyt na wieprzowinę wzrośnie

cbr.gov.pl/kalendarzrolnikow.pl/fot.pixabay.com


POLPIG: Gnojowica powinna być bardziej dostępna w obrocie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 07:00:00

Cirkowiroza świń – powszechnie występująca i klinicznie groźna choroba

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 01:00:00

Łupież różowy – niegroźna choroba występująca u świń

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 09:00:00

BULT SMOGOWICZE