PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Niemieckie ceny wieprzowiny gwałtownie w dół. Rynek przeżywa regres

Niemieckie ceny wieprzowiny gwałtownie w dół. Rynek przeżywa regres

Autor: Świat Rolnika 2022-05-05 15:00:00
ceny wieprzowiny

Ponure prognozy sprawdziły się i ceny wieprzowiny w Niemczech, w stosunku do poprzedniego tygodnia, spadły o 15 eurocentów.

Niemiecki Związek Stowarzyszeń Producentów uzasadnił krach następująco: „Na niemieckim rynku trzody chlewnej podaż przewyższa wstrzymywany popyt ze strony rzeźni. Znacząco zresetowane ceny są wynikiem nowego tygodnia prowadzenia bitwy.”

Sezon grillowy w Niemczech jeszcze nie wystartował

Jednak dynamika podaży znajduje również odzwierciedlenie w świniach zarejestrowanych w VEZG w celach marketingowych: zarejestrowano tam 289 400 świń, czyli o kolejne 5 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Zatem podaż świń jest duża.

Dylemat jest wyraźnie widoczny przy sprzedaży mięsa. VEZG donosi, że w ciągu ostatnich kilku dni ceny nadal były pod presją. Bo sytuacja jest podobna do tej na rynku żywca: podaż mięsa jest duża, przy słabym popycie. Dealerzy mają problemy z odsprzedażą, zarówno pod względem ilościowym, jak i cenowym.

VEZG stwierdził, że ceny wszystkich artykułów (w tym produktów z grilla) spadły średnio o kolejne 5 eurocentów. Obserwatorzy rynku mają teraz nadzieję na lepsze (pogodowe) perspektywy na nadchodzący tydzień. Zatem VEZG ma nadzieję, że ceny wrócą tak szybko, jak teraz spadły. Jednakże prognozy odnośnie globalnego popytu na wieprzowinę nie napawają optymizmem.

ceny wieprzowiny

Ceny wieprzowiny martwią producentów

W okresie od 5 do 11 maja VEZG podawał cenę trzody chlewnej na 1,80 EUR za punkt indeksowy. Ceny spadły o 15 centów w porównaniu z poprzednią ofertą. Zgodnie z oczekiwaniami nie było przedziału cenowego, w przeciwieństwie do poprzedniej aukcji.

Przy 289 400 świniach liczba świń zarejestrowanych do obrotu była o około 5 proc. większa niż w poprzednim tygodniu, z czego na koniec uwzględniono 276 300 świń.

Średnia masa ubojowa została podana jako 98,8 kg. W porównaniu z poprzednim tygodniem jest to o kolejne 0,2 kg wyższa masa ubojowa i – w połączeniu z wysokimi liczbami rzeźnymi – wskazuje na utrzymujące się duże zaległości podażowe.

Ze względu na nieduże zapotrzebowanie tuczników podaż na rynku jest w większości spora. Cena prosiąt pozostaje w bieżącym tygodniu na poprzedniej podstawie, donosi VEZG.

Cena za 25 kg prosiąt w okresie od 2 maja do 8 maja wynosiła (nadal) 60 euro za sztukę. Jest to niezmieniona cena prosiąt w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Czytaj też: Na ceny skupu żywca może wpłynąć zbliżający się sezon grillowy

źródła: agrarheute.com/ fot. pexels
 


Cirkowiroza świń – powszechnie występująca i klinicznie groźna choroba

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 01:00:00

Łupież różowy – niegroźna choroba występująca u świń

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 09:00:00

Saksonia wyda ponad 23 mln euro na walkę z ASF

Autor: Świat Rolnika 2022-06-25 13:30:00

BULT SMOGOWICZE