PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Na ceny skupu żywca może wpłynąć zbliżający się sezon grillowy

Na ceny skupu żywca może wpłynąć zbliżający się sezon grillowy

Autor: Emilia Gromczak 2022-04-26 08:00:00
ceny skupu żywca

Ceny skupu żywca w najbliższym czasie mogą ulec zmianie. Eksperci wskazują, że wpłynie na to zbliżający się sezon grillowy. 

W przedświątecznym tygodniu iczba dni ubojowych była mniejsza, a unijne zakłady przetwórcze ograniczyły produkcję.  Po Świętach Wielkanocnych europejski rynek żywca wieprzowego jest zróżnicowany. Jak podaje ISN, ceny skupu tuczników wzrosły we Włoszech, a spadły w Holandii i Belgii. 

Sytuacja na rynku po Wielkanocy

Jeśli chodzi o ceny skupu żywca po świętach, to tutaj sytuacja jest różna. Jak podaje POLPIG, w tygodniu przedświątecznym liczba dni ubojowych była mniejsza, a unijne zakłady przetwórcze ograniczyły produkcję. Wielu pracowników zakładów mięsnych wyjechało na święta. Umiarkowana podaż żywca była wystarczająca na potrzeby przetwórstwa. Aktualnie nie zanotowano żadnych zmian w Hiszpanii, Austrii, Francji i Danii. Z kolei wzrost ceny tuczników pojawił sie we Włoszech (+2₵). Spadki natomiast w Holandii (-6₵) i Belgii (-5₵). 20.04 br. w Niemczech w notowaniach VEZG cena skupu żywca (tuczników) została utrzymana bez zmian na poziomie 1,95€/kg (wbc).

ceny skupu żywca Polska

Ceny skupu żywca w Polsce

Przed świętami ceny skupu nie były zadawalające na polskim rynku. Krajowa cena skupu świń w ostatnim okresie nie nadążała za wzrostami w liczących się krajach unijnych. Jak narazie nie zanotowano żadnych zmian cenowych. Porównując zeszły tydzień średnia cena skupu tuczników w kl. E pozostała niezmieniona i wyniosła 8,50 zł/kg. Sytuacja nie jest dobra. Wysokie ceny pasz oraz energii wpływają na negatywne nastroje hodowców. Obecna sytuacja nie umożliwia odrobienia strat, co powoduje, że hodowcy myślą o likwidacji produkcji świń.

POLPIG wskazuje, że na ceny skupu żywca mogą wpłynąć w dużej mierze poprawa pogody oraz zblizający się sezon grillowy. 

Czytaj również: Ukraińscy hodowcy świń zwrócili się z apelem o pilną pomoc

polpig.pl/fot.pixabay.com


Autor: Sebastian Wroniewski

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP ma już 100 lat


Autor: Kamila Ciężka

Zmiana regionalizacji w związku z ASF. Sprawdź co się zmienia


Autor: Michał Rybka

USDA: Unijny eksport wieprzowiny będzie największym na świecie


BULT SMOGOWICZE