O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-03-2022

Autor: Karol Pepliński

Clostridium novyi – groźna bakteria w jelitach świń

Clostridium novyi

Clostridium novyi to bardzo duża bakteria Gram-dodatnia, która produkuje zarodniki. Choroba nią powodowana charakteryzuje się zgorzelą i nagłą śmiercią.

Patogen występuje w glebie i w jelitach wszystkich świń. Rozmnaża się szybko i wytwarza toksyny, które z kolei wytwarzają gaz, przez co zakażone świnie bardzo szybko umierają. Ta choroba może stanowić duży problem w gospodarstwach, zajmujących się hodowlą na wolnym wybiegu. Zarazki mogą dostać się do organizmu zwierzęcia przez rany w skórze, tkankach i mięśniach. Przetrwalniki bakterii mogą być również transportowane z ich naturalnego środowiska, czyli jelit do wątroby, gdzie mogą przetrwać przez długi czas.

Clostridium novyi w hodowli

Przebieg choroby wywołanej przez Clostridium novyi jest krótki i często jedynym objawem jest śmierć zwierzęcia. Inne główne objawy zakażenia u loch to nagła śmierć z powiększonym brzuchem, zgorzel charakteryzująca się opuchlizną, oraz płyny i gazy w tkankach zwierzęcia, zwłaszcza w wątrobie.

Przewlekłe infekcje prowadzące do przecieku nieszczelnych naczyń włosowatych mogą również powodować krwotoki siatkówkowe i obrzęki kończyn dolnych prowadzące do martwicy i zgorzeli. Nieszczelne nefrony mogą upośledzać zdolność nerek do koncentracji moczu, prowadząc do częstego oddawania moczu i odwodnienia.

Czynniki chorobotwórcze to duża liczba bakterii w środowisku i rany na skórze, które umożliwiają bakteriom wnikanie.

Zwalczanie choroby

Rodzaj i ciężkość wywołanej choroby zależy od penetracji tkanek. Ogólnie rzecz biorąc, skuteczną barierę penetracji nabłonek przewodu pokarmowego stanowi. Jednak zarodniki mogą wydostać się z jelita i osiąść w dowolnej części ciała i spowodować samoistną infekcję w przypadku wystąpienia miejscowych warunków beztlenowych.

Choroba ta może stanowić duży problem w hodowlach z produkcją na wolnym wybiegu. Patogen  może dostać się do organizmu poprzez rany skóry, tkanek i mięśni.

Aby zapobiegać chorobie w stadzie, ważne są szczepienia ochronne. Bakterie Clostridium novyi są bardzo wrażliwe na penicylinę. Jeśli choroba zaatakuje stado, konieczne jest podawania antybiotyków, po uprzednim uzgodnieniu tego z lekarzem weterynarii.

Czytaj też: Spirochetoza – niebezpieczna choroba zakaźna u świń 

3trzy3.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023