PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Ceny skupu żywca bez dużych zmian. Na horyzoncie likwidacja produkcji

Ceny skupu żywca bez dużych zmian. Na horyzoncie likwidacja produkcji

Autor: Emilia Gromczak 2022-04-13 17:00:00
Ceny skupu żywca

Ceny skupu żywca na dzień dzisiejszy nie pozwalają odrobić wcześniejszych strat. Hodowcy skłaniają się ku likwidacji produkcji świń.

W związku z okresem świąt Wielkanocnych hodowcy trzody chlewnej byli nastawieni na trend rosnący. Jednak za klasę E w Polsce zakłady płacą już od kilku tygodni średnio 8,50 zł/kg. Nie jest to zadowalająca stawka przy obecnych kosztach produkcji, które są uwarunkowane rosnącymi cenami pasz, gazu oraz energii. Obecna sytuacja może doprowadzić do likwidowania gospodarstw trzody chlewnej, co zwiększy ograniczenie krajowego pogłowia.

Ceny skupu żywca w Polsce

Ceny skupu żywca nie jest zadawalająca dla polskich hodowców świń. Krajowa cena skupu świń w ostatnim okresie nie nadążała za wzrostami w liczących się krajach unijnych. Polscy hodowcy liczyli, że w czasie świąt dojdzie do łagodnego trendu wzrostowego. Tak się jednak nie stało. Za klasę E w Polsce zakłady płacą już od kilku tygodni średnio 8,50 zł/kg.

Obecna sytuacja nie umożliwia odrobienia strat, co powoduje, że hodowcy myślą o likwidacji produkcji świń. Może to doprowadzić do jeszcze większego ograniczenia krajowego pogłowia.

ceny skupu żywca euro

Sytuacja na świecie

Na świecie sytuacja kształtuje się różnie w zależności od kraju. Ceny skupu żywca najbardziej wzrosły w Hiszpanii, bo aż o 8 euro w stosunku do ubiegłego tygodnia. Z kolei Dania podniosła ceny (+7 euro) ze względu na ożywiony handel mięsem. We Francji i Austrii ceny wzrosły nieco łagodniej (+4 euro). W Belgii cena została utrzymana. W Holandii pojawiły się niewielkie obniżki cen skupu (-3 euro). W Niemczech z kolei zapotrzebowanie ubojni jest wystarczająco pokrywane przez podaż żywca. W notowaniach VEZG w dniu 6/04/2022 cena tuczników została utrzymana na poziomie z tygodnia poprzedniego 1,95 euro/kg (wbc).

Tak kształtujące się ceny skupu żywca według ekspertów są wynikiem m.in. braku w akceptacji wzrostu cen produktów wieprzowych przez sieci handlowe i eksporterów. Zwracają uwagę, że potrzebny jest pewien okres na wynegocjowanie nowych kontraktów na zmienionych warunkach. 

Sprawdź też: Ceny świń notują wzrosty przez wojnę i kurczącą się podaż

polpig.org/fot.pixabay.com


Autor: Kamila Ciężka

Zmiana regionalizacji w związku z ASF. Sprawdź co się zmienia


Autor: Michał Rybka

USDA: Unijny eksport wieprzowiny będzie największym na świecie


Autor: Świat Rolnika

POLPIG: Nie karzmy rolników, którzy walczą z ASF


BULT SMOGOWICZE