O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-06-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Kontenery chłodnicze do przechowywania tusz dzików chorych na ASF

Kontenery chłodnicze

Kontenery chłodnicze mają pomóc rolnikom z Wielkopolski w walce z ASF. Przechowywanie w nich tusz chorych dzików, pozwolą na wygaszanie epidemii w regionie. Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje, że konieczny jest natychmiastowy odstrzał tych zwierząt.

Kontenery chłodnicze potrzebne do zabezpieczenia tusz odstrzelonych dzików

Afrykański pomór świń rozprzestrzenia się w Polsce Kontenery chlodnicze na coraz większych obszarach. Kolejne tereny województw objęte są strefami ochronnymi. Również wielkopolscy rolnicy zgłaszają problemy związane ze zwalczaniem choroby, a tamtejsi myśliwi alarmują, że potrzebne są im kontenery chłodnicze do przechowywania odstrzelonych dzików.

Rolnicy skarżą się przede wszystkim na brak ubojni w niebieskich strefach, które mogłyby skupić świnie. Hodowcy często padają łupem nieuczciwych pośredników, którzy oferują za zwierzęta znacznie niższe ceny, nie pokrywające kosztów produkcji. Dlatego samorząd rolniczy wystąpił z apelem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań, które pozwolą na wygaszenie ogniska ASF w Wielkopolsce i umożliwią rolnikom sprzedaż zdrowych zwierząt i dalszą ich hodowlę.

Krajowa Rada Izb Rolniczych przekonuje, że nie obędzie się bez masowego odstrzału dzików z zagrożonych i przylegających stref. Myśliwym są jednak potrzebne kontenery chłodnicze, gdzie będą mogli bezpiecznie przechowywać tusze potencjalnie zarażonych, odstrzelonych zwierząt. Zdaniem KRIR brak urządzeń uniemożliwia ochronę gospodarstw przed ASF. Dlatego właśnie zaapelowano o zakup sprzętu przez rząd. Kontenery chłodnicze miałyby trafić do kół łowieckich.

Czytaj także: Pierwsze grzyby już są! Sypnęło borowikami! Zobacz MAPĘ!

Kontenery chłodnicze już zostały zakupione – jest odpowiedź resortu

Ministerstwo odpowiedziało na obawy rolników oraz na apel o to, by zakupić kontenery chłodnicze. W oficjalnym piśmie czytamy, że zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem, wszystkie podmioty zajmujące się ubojem i rozbiorem mięsa z obszarów zagrożenia ASF muszą podlegać dodatkowemu wyznaczeniu.

W związku z informacjami o problemach rolników ze sprzedażą tuczników z obszarów zagrożonych, Główny Lekarz Weterynarii poinformował właściwych terytorialnie wojewodów, dyrektorów Ośrodków Doradztwa Rolniczego, wojewódzkich lekarzy weterynarii oraz prezesów Wielkopolskiej i Lubuskiej Izby Rolniczej o zasadach zatwierdzania rzeźni i zakładów rozbioru, które wyraziłyby chęć uboju świń z obszaru zagrożenia oraz prośby o pomoc w zorganizowaniu odpowiedniej grupy zakładów mogących wspomóc hodowców świń w ww. obszarze.

Resort przekonuje również, że podmioty zajmujące się hodowlą świń są informowane w czasie spotkań, że nie ma żadnych przesłanek do obaw o utratę uprawnień eksportowych na rynki krajów spoza UE. Jedynym wyjątkiem od wspomnianego wyżej standardu eksportu mięsa wieprzowego z terenów zagrożonych ASF są wymagania importowe Kanady.

Ministerstwo informuje, że populacja dzików na terenie naszego kraju redukowana jest w sposób ciągły. W pierwszej kolejności odstrzał potencjalnie zarażonych zwierząt odbywa się w ramach planowej gospodarki łowieckiej, za którą odpowiada resort środowiska, ale również uzupełniająco, poprzez wykonywanie odstrzałów sanitarnych nakazanych w drodze rozporządzeń powiatowego lekarza weterynarii lub wojewody i wykonywanych przez myśliwych zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim.

Ponadto ministerstwo zagwarantowało, że zakupi kontenery chłodnicze do przechowywania tusz odstrzelonych dzików. Około 500 urządzeń zakupionych zostanie przez wojewódzkich i powiatowych lekarzy weterynarii w ramach ,,programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie".

W drugiej połowie kwietnia pierwsze kontenery chłodnicze trafiły już lub dopiero trafią do województw, gdzie występuje ASF. Zaplanowano zakup lub już zakupiono 37 chłodni dla województwa wielkopolskiego oraz 52 kontenery chłodnicze dla województwa lubuskiego. Resort poinformował, że istnieje jeszcze możliwość dokupienia od kilku do kilkunastu kontenerów w tych województwach.

Nawiązując do ustalenia kompletnego zamknięcia obszaru tzw. zachodniego klastra ASF u dzików zostały wysłane do wojewódzkich lekarzy weterynarii na początku marca br. Obecnie koordynowaniem prac w tym zakresie zajmują się odpowiednio wojewodowie z województw: lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego, a bezpośrednio odpowiedzialnym za to zadanie są regionalne oddziały Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

– informuje MriRW.

krir.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023