O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Koza biała uszlachetniona – rasa wyhodowana w Polsce

Koza biała uszlachetniona

Koza biała uszlachetniona jest odmianą kozy domowej, która charakteryzuje się wydatnością mleczną, oraz białym krótkim umaszczeniem.

Zwierzę to jest udomowioną formą dzikiej kozy, która żyła w Azji od 8 do 10 tysięcy lat temu. Gatunek obecnie składa się na 300 różnych ras. Kozy uznawane są za jeden najstarszych udomowionych gatunków i były hodowane na całym świecie na surowe mleko, mięso, futra i skóry. Za przodków większości domowych ras kóz uważa się kozę bezoarową, markura śruborogiego i koziorożca alpejskiego.

Charakterystyka rasy

Obecnie według Organizacji Narodów Zjednoczonych na świecie żyje ponad miliard kóz. Koza biała uszlachetniona została wyhodowana po II Wojnie Światowej z białych kóz lokalnych uszlachetnionych kozłami ras saaneńskiej, czeskiej białej krótkowłosej i białej szlachetnej niemieckiej. Rozrost rasy rozpoczął się w województwie opolskim. Obecnie jest najpopularniejszą rasą kozy w Polsce.

Z wyglądu rasa ta jest wyjątkowo podobna do kóz rasy saaneńskiej. Głowa o prostym profilu, średniej długości, stosunkowo szeroka. Uszy odstające pionowo, ale skierowane do przodu. Koza ma krótką i lśniącą sierść o białym odcieniu. Zarówno osobniki płci męskiej i żeńskiej występują jako rogate i bezrogie. Często występują z tzw dzwonkami, czyli brodą, która jest na szyi, albo żuchwie.

Koza biała uszlachetniona daje dużo mleka

Koza biała uszlachetniona jest bardzo wydajna pod względem dawania mleka. W okresie laktacji przedstawicielka rasy może dać od 650 do 1000 kg mleka. Niektóre osobniki mogą oddać maksymalnie 1400 kg surowca. Samo mleko jest wyjątkowo zdrowe. Zawartość tłuszczu wynosi od 3,3% do 3,8%. Mleko kóz tej rasy zawiera mniej cholesterolu i więcej składników mineralnych takich jak magnez, potas i wapń.

Rasa tej kozy osiąga plenność na poziomie od 160 do 180%. ciała kóz w wieku 3 lat wynosi 45–65 kg, a kozłów, które osiągną 2 lata 60–100 kg. Wysokość samic sięga 70 cm, a samców 80 cm.

Czytaj również: Hodowla alpak opłacalna – alpakoterapia, wełna, mięso

Wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023