O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-08-2021

Autor: Emilia Gromczak

Koza domowa – wybór odpowiedniej rasy to ważny czynnik

Koza domowa – wybór odpowiedniej rasy to ważny czynnik

Koza domowa nie jest wymagającym zwierzęciem hodowlanym. Kozy są bardzo odporne i potrafią przystosować się do prawie wszystkich rodzajów pogody. Można je hodować na lądzie suchym i pofałdowanym, tam gdzie hodowanie innych zwierząt jest prawie niemożliwe. Właściwy dobór rasy i znajomość hodowli kóz pomoże zwiększyć ich populację w posiadanym stadzie, co nie da się ukryć, zmaksymalizuje bezpośrednio zyski. Jakie rasy kóz domowych możemy wyróżnić?

Rasy kóz domowych mlecznych

Wybór odpowiedniej rasy to ważnym czynnik w hodowli kóz. W Polsce użytkuje się dwie rasy, szczególnie w celu krzyżowań i poprawy wydajności mlecznej. Typkoza domowa mleko użytkowy mleczny charakteryzuje się suchą konstytucją, dużym i pojemnym wymieniem oraz wysoką wydajnością. Koza domowa rasy saseńskiej ma wybitne wskaźniki mleczności. Można uzyskać wydajność podczas 305 dni laktacji nawet do 2 000 kg mleka. Średnia zawartość tłuszczu w mleku to 3,0%, a białka 2,5%. Kozy saaneńskie mają harmonijną budowę, dosyć długie nogi i wydłużony tułów. Głowa jest niewielka, wydłużona, osadzona na wysmukłej szyi. Większość zwierząt jest bezroga. Z kolei kozy rasy alpejskiej mają krótką sierść w kolorze brązu, końce kończyn, okolice oczu i pyska są czarne. Charakteryzują się głębokim wymieniem i dobrą wydajnością mleczną dochodzącą do 1 800 kg za całą laktację. Dzięki swojemu pochodzeniu posiadają dobre cechy adaptacyjne, są odporne na niekorzystne warunki środowiska i charakteryzują się dobrą zdrowotnością.

Koza domowa – po co ją hodować? 

Koza domowa to pierwsze udomowione zwierzę przez człowieka, od którego nauczył się on pozyskiwać mleko. Prawdopodobnie została udomowiona 10 tysięcy lat temu. Mleko kozie jest bardziej wskazane i polecane alergikom, uchodzi za zdrowe, wartościowe i ekologiczne. Często podawane jest dzieciom z alergią na białka mleka krowiego. Zawiera niewiele laktozy i kazeiny, dzięki czemu jest łatwiej strawne niż mleko krowiego. Koza domowa to zwierzę, które warto posiadać w swoim gospodarstwie. Na przestrzeni ostatnich lat zainteresowanie zarówno mlekiem kozim, jak i jego przetworami mocno wzrosło. Z pewnością wynika to ze wzrostu świadomości wpływu rodzaju i jakości żywności na zdrowie. 

Sprawdź także: Hodowla alpak opłacalna – alpakoterapia, wełna, mięso

 technologia.kpodr.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023