PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Koń andaluzyjski – przyciągająca uwagę rasa pochodząca z Hiszpanii

Koń andaluzyjski – przyciągająca uwagę rasa pochodząca z Hiszpanii

Autor: Świat Rolnika 2022-06-16 19:00:00
Koń andaluzyjski

Uderzający zarówno wyglądem, jak i temperamentem, elegancki koń andaluzyjski pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego w Hiszpanii.

Koń andaluzyjski wywodzi się od hiszpańskich i portugalskich koni iberyjskich w prowincji Andaluzja, skąd pochodzi jego nazwa. Koń andaluzyjski jest rasą bardzo wszechstronną, co czyni go odpowiednim wierzchowcem do ujeżdżenia, skoków i  jazdy przełajowej.

Koń andaluzyjski – historia rasy 

Uderzająco elegancki koń andaluzyjski pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego w Hiszpanii i został po raz pierwszy uznany za odrębną rasę w XV wieku. Szlachta i rodzina królewska często wybierali Andaluzyjczyków jako swojego wierzchowca; dziś rasa ta jest często widywana w zawodach jeździeckich.

Współczesny andaluzyjczyk niewiele się zmienił od swoich przodków, zachowując pierwotną inteligencję, mocną budowę i elegancki wygląd. Ich długie, grube grzywy i ogony są jedną z bardziej rozpoznawalnych cech rasy, podobnie jak ich zwinność i zdolność uczenia się. 

Dopiero w latach 60. zezwolono na eksport koni andaluzyjskich z Hiszpanii, a obecnie na całym świecie jest ponad 185 000 koni andaluzyjskich.

Charakterystyka rasy 

Koń andaluzyjski może pochwalić się szlachetnym wyglądem i słynie z eleganckiej, mocnej budowy oraz długiej, gęstej grzywy i ogona.  

Są to silne, zwarte konie, których średnia wysokość wynosi 160 cm. Ogiery i wałachy zwykle ważą około 510 kg, podczas gdy klacze ważą nieco mniej, około 410 kg.

Andaluzyjski jest rasą bardzo wszechstronną, co czyni go odpowiednim wierzchowcem do ujeżdżenia, skoków, jazdy przełajowej. Jest popularnym wyborem na parady i demonstracje, dzięki przyciągającemu wzrok wyglądowi. Rasa ta jest często używana jako wierzchowiec do walk byków w Hiszpanii i Portugalii.

Przez lata konie andaluzyjskie wykazywały większość maści; obecnie najbardziej rozpowszechnione są siwa i siwa jabłkowita, ale także gniada, kara i izabelowata. Spotykane są też konie kasztanowate i derszowate.

Oprócz uderzająco eleganckiego wyglądu, koń andaluzyjski wykazuje szereg unikalnych cech. Ich wydłużony, uniesiony ruch sprawia, że ​​są popularne wśród wyczynowych jeźdźców, podobnie jak ich inteligencja i umiejętność szybkiego uczenia się trudnych ruchów.

Koń jest ogólnie posłuszny, wrażliwy i inteligentny. Szybko się uczy, co sprawia, że ​​łatwo go trenować we właściwych rękach. Konie te mają posłuszną naturę, zdolność adaptacji.

Czytaj też: Koń oldenburski – szlachetna rasa sportowa pochodząca z Niemiec

wikipedia/fot.