PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Mustang – najbardziej znana i wytrzymała rasa koni

Mustang – najbardziej znana i wytrzymała rasa koni

Autor: Monika Faber 2022-03-26 14:54:00
Mustang

Mustang to koń wolnożyjący pochodzący z zachodnich Stanów Zjednoczonych. Wywodzi się od koni sprowadzonych do obu Ameryk przez Hiszpanów.

Oryginalne mustangi były kolonialnymi końmi hiszpańskimi, ale wiele innych ras i typów koni przyczyniło się do powstania współczesnego mustanga. Niektóre konie biegające na wolności są stosunkowo niezmienione w stosunku do oryginalnego stada hiszpańskiego, najsilniej reprezentowane w najbardziej odizolowanych populacjach. W 1971 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał, że „dzikie konie i osły na wolności są żywymi symbolami historycznego i pionierskiego ducha Zachodu, który nadal przyczynia się do różnorodności form życia w Narodzie i wzbogaca życie Amerykanów”.

Mustang – pochodzenie i populacja 

Oryginalnie mustang był kolonialnym koniem hiszpańskim, ale wiele innych ras i typów koni przyczyniło się do powstania współczesnego mustanga. Hiszpanie przywieźli konie na Florydę w XVI wieku. Rdzenni Amerykanie chętnie włączyli konia do swoich kultur. Szybko przyjęli je jako podstawowy środek transportu.

Na początku XX wieku tysiące wolno żyjących koni zostało schwytanych do użytku w wojnie hiszpańsko-amerykańskiej i I wojnie światowej .

Obecnie, nadzór nad mustangami sprawuje federalny Urząd Zagospodarowania Terenu – BLM. Zadaniem agencji rządowej jest ochrona i zarządzanie stadami żyjącymi na podległych mu terenach. Szacuje się, że populacja mustangów wynosi ponad 88 tysięcy. Ponad połowa tych wolnowędrownych koni w Ameryce Północnej znajduje się w Nevadzie.

Mustang

Charakterystyka 

Mustangi współczesnego zachodu mają kilka różnych populacji hodowlanych, które są od siebie genetycznie izolowane, a zatem mają odrębne cechy, które można przypisać do poszczególnych stad.

Konie rasy mustang są dość niskie, mają średnio 142 cm w kłębie. Mają za to silne nogi, zwarty tułów, mocne, małe kopyta, są bardzo wytrzymałe. Ich ciało jest muskularne, z dobrze zarysowaną, wąską klatką piersiową. Ich grzbiety są krótkie, z zaokrąglonym zadem. Ich średnia waga wynosi 360 kg.

Większość koni rasy mustang może biegać lub galopować z prędkością od 40 do 48 km/h, chociaż odnotowano, że mustang osiąga prędkość 88 km/h na krótkim dystansie. 

Mustangi żyją na obszarach trawiastych w zachodnich Stanach Zjednoczonych, gdzie żywią się głównie trawą. W przypadku braku trawy mustang będzie żywił się wszystkim, co zielone, co znajdzie w naturze, w tym jagodami, liśćmi drzew i gałązkami. Ponieważ są naturalnie przystosowane do życia na suchych obszarach, konie te mogą żyć przez długi czas przy ograniczonych ilościach jedzenia i wody.

Czytaj też: Appaloosa – cętkowana rasa koni, obok której ciężko przejść obojętnie

wikipedia/fot.wikimedia Sztyrlic, John Harwood