PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Ptasia grypa zaatakowała dużą fermę. Olbrzymie straty

Ptasia grypa zaatakowała dużą fermę. Olbrzymie straty

Autor: Michał Rybka 2022-03-10 10:00:00
ptasia grypa

Ptasia grypa została zdiagnozowana na fermie drobiu, na której hodowano kury nioski zarówno na nioski, jak i chów. Trzeba było zutylizować tysiące zwierząt.

Ptasią grypę wykryto w firmie Hekendorp w holenderskim Utrechcie. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, około 121 tys. kurcząt na farmie zostało ubitych przez Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA).

Ptasia Grypa może rozprzestrzenić się w tym regionie

Firma w Hekendorp również została dotknięta ptasią grypą w poprzednim sezonie, czyli 2020/2021 i wszystkie znajdujące się na niej ptaki musiały zostać uśmiercone. W 1 kilometrowej strefie wokół zakażonej fermy nie ma żadnych innych ferm drobiu.

Natomiast w obrębie 3-kilometrowej strefy znajduje się jeszcze jedna ferma drobiu, z której NVWA pobiera próbki do badań nad ptasią grypą. W strefie 10 km znajduje się sześć innych ferm drobiu, a zakaz transportu dotyczy tej strefy ze skutkiem natychmiastowym.

ptasia grypa

Wykrycie grypy powoduje powzięcie wielu środków ochronnych

Warto zaznaczyć, że w Holandii zakaz transportu dotyczy wszystkich ptaków oraz jaj wylęgowych i konsumpcyjnych z miejsca występowania ptaków. Zakaz dotyczy również odchodów ptasich i zużytej ściółki oraz innych zwierząt i produktów zwierzęcych z ferm drobiu. Ponadto w przypadku polowań obowiązują dodatkowe zasady. Na przykład na tym obszarze zabrania się polowania na kaczki lub polowania w miejscach, w których mogłoby to przeszkadzać ptactwu wodnemu.

W Holandii nadal obowiązują środki krajowe, takie jak zakaz odwiedzania schronień ptaków zagrożonych, chyba że jest to absolutnie konieczne. Po skończonej wizycie weterynarza lub ekipy ratowniczej obowiązuje wzięcie prysznica zarówno przez inspekcje, jak i rolnika.

Zobacz także: Grypa ptaków została wykryta na ogromnej fermie drobiu w USA

źródła: nieuweoogst.nl/ fot. pexels.com