O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Przez HPAI Bośnia i Hercegowina nałożyła restrykcje na 2 województwa

HPAI

W związku z HPAI obecnie dwa polskie województwa są objętę restrykcjami eksportowymi do Bośni i Hercegowiny. 

Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii, władze Bośni i Hercegowiny zdecydowały 16 maja br. o nałożeniu restrykcji na dwa województwa. Zakaz dotyczy m.in. żywego drobiu, piskląt jednodniowych, jaj wylęgowych i konsumpcyjnych, produktów z mięsa drobiowego czy też dzikich ptaków łownych. 

Ograniczenia w eksporcie przez HPAI

Władze Bośni i Hercegowiny 16 maja br. podjęły decyzję o nałożeniu retrykcji importowych z powodu wystąpienia w naszym kraju HPAI. Restrykcje dotyczą województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Jak czytamy w komunikacie GIW, zakaz dotyczy żywego drobiu, ptaków bezgrzebieniowych (w tym ptaków kiwi, emu, nandu i strusi), dzikich ptaków łownych oraz innych ptaków hodowlanych i utrzymywanych w niewoli, w tym ptaków przemieszczanych jako zwierzęta towarzyszące, piskląt jednodniowych, jaj wylęgowych i konsumpcyjnych, zarodków drobiu, ptaków bezgrzebieniowych oraz dzikich ptaków łownych, świeżego i mrożonego mięsa drobiowego, mięsa ptaków bezgrzebieniowych oraz dzikich ptaków łownych, produktów z mięsa drobiowego, mięsa ptaków bezgrzebieniowych oraz dzikich ptaków łownych, innych produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących od ptaków przeznaczonych do spożycia przez zwierzęta, do użytku przemysłowego lub rolniczego i niespreparowanych trofeów myśliwskich pochodzących od ptaków oraz niespreparowanych ptasich piór bądź części piór.

HPAI restrykcje

Produkty bez zakazu

Według informacji przekazanych przez GIW zakaz spowodowany przez HPAI nie dotyczy hermetycznie zamkniętych, poddanych obróbce termicznej konserw drobiowych lub z dzikich ptaków łownych, które podczas produkcji zostały poddane sterylizacji przynajmniej FO 3 lub większej, produktów jajecznych, które przed lub podczas produkcji zostały poddane obróbce cieplnej za pomocą suszenia - produkcja jajek w proszku, pasteryzacja lub sterylizacja, produktów poddanych obróbce cieplnej, w których podczas tego procesu osiąga się temperaturę co najmniej 70°C wewnątrz produktu, piór lub części piór, które zgodnie z posiadaną deklaracją zostały poddane obróbce parą wodną lub inną metodą, która zapewnia, że czynniki chorobotwórcze nie mogą zostać przeniesione na tę przesyłkę.

W ubiegłym miesiącu informowaliśmy, że hodowcy drobiu w związku z kryzysem spowodowanym wystąpieniem na terenie Polski grypy ptaków (HPAI) zainterweniowali u Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort w odpowiedzi wskazał, że wniosek o nadzwyczajne środki wsparcia dla sektora drobiarskiego skierowany do Komisji Europejskiej, jest aktualnie rozpatrywany.

Sprawdź: Szczepionka przeciw HPAI może uratować drobiarzy. Badania trwają

wetgiw.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023