O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Hodowcy drobiu interweniują u Ministra Kowalczyka w sprawie HPAI

Hodowcy drobiu

Hodowcy drobiu w związku z kryzysem spowodowanym wystąpieniem na terenie Polski grypy ptaków (HPAI) zainterweniowali u Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wielkopolska Izba Rolnicza poproszona przez grupę producentów rolnych, wystąpiła do Henryka Kowalczyka o poinformowanie ich w temacie środków wsparcia dla poszkodowanych producentów. Hodowcy drobiu ze stref zapowietrzonych oraz zagrożenia, wskazują na istotny problem generowany przez szereg ograniczeń obowiązujących w ww. strefach. Zakazy takie jak: zakaz przemieszczenia drobiu, transportu mięsa, produktów pochodzących od drobiu, czy obsadzenia budynków powodują ogromne straty finansowe.

Grypa ptaków atakuje

Hodowcy drobiu otrzymali odpowiedź od Ministerstwa Rolnictwa. MRiRW wskazało, że wniosek o nadzwyczajne środki wsparcia dla sektora drobiarskiego skierowany do Komisji Europejskiej, jest aktualnie rozpatrywany.

„Należy nadmienić, że zgodnie z art. 220 ust. 4 ww. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, nadzwyczajne środki wsparcia mogą być podejmowane tylko, jeżeli zainteresowane państwo członkowskie szybko zastosowało środki zdrowotne i weterynaryjne w celu wyeliminowania choroby, oraz jedynie w zakresie i przedziale czasowym niezbędnym do wsparcia odnośnego rynku. W związku z tym Wniosek obejmuje straty, którego granice czasowe wyznacza data odzyskania przez Polskę statusu kraju wolnego od grypy ptaków tj. 25 września 2021 r” – czytamy w odpowiedzi.

„Mając świadomość potrzeby udzielenia pomocy w ramach nadzwyczajnych środków wsparcia producentom sektora drobiarskiego, których gospodarstwa znalazły się w strefach zapowietrzonych i zagrożonych wyznaczonych na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 roku w sprawie zwalczania grypy ptaków (Dz. U. Nr 239, poz. 1752), Ministerstwo planuje uzupełnić Wniosek przekazany do KE w zakresie strat powstałych po dniu 25 września 2021 r.” – dodało MRiRW.

Hodowcy drobiu proszą o pomoc

Hodowcy drobiu zaznaczają, że odpowiednie wsparcie ze strony państwa i Unii Europejskiej jest niezbędne, by móc utrzymać hodowlę na normalnym poziomie. Producenci wskazali, iż jest to niezwykle ważne właśnie teraz gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna i wstrzymano import drobiu z Ukrainy.

Od dłuższego czasu można zaobserwować wyższe ceny energii i paliwa, które dodatkowo może znacząco obniżyć opłacalność produkcji zwierzęcej. Niestety obecnie przysługuje odszkodowanie jedynie z tytułu likwidacji ogniska.

Czytaj również: Ptasia grypa została wykryta na małej fermie drobiu w Holandii

Wir.org.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023