O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-08-2021

Autor: Emilia Gromczak

Przepiórka japońska – chów tego ptaka jest bardzo atrakcyjny

Przepiórka japońska – chów tego ptaka jest bardzo atrakcyjny

Przepiórka japońska to ptak wędrowny, prowadzący skryty i naziemny tryb życia. Ptaki mogą być użytkowane na kilka sposobów. Użytkowość mięsna jest obiektem zainteresowania hodowców w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, natomiast produkcja jaj przepiórczych ma miejsce głównie w Chinach, Japonii i Brazylii. We Francji oraz USA przepiórki japońskie wykorzystuje się do celów łowieckich.

Użytkowanie nieśne i mięsne przepiórki japońskiej

Przepiórka japońska jest wykorzystywana w Polsce do pozyskania jaj konsumpcyjnych. W użytkowaniu nieśnym wykorzystuje się lekkie linie charakteryzujące się mniejszym poborem paszy. Jaja przepiórek mają duży udział żółtka, niską zawartość cholesterolu i rzadko są przyczyną uczuleń osób nietolerujących jaja kurze. W porównaniu z jajem kurzym jest w nich więcej niezbędnych dla zdrowia człowieka aminokwasów egzogennych co decyduje o wybitnej wartości biologicznej.przepiórka jajka Zawartość niektórych związków mineralnych również jest większa. Typ mięsny przepiórek charakteryzuje się większą masą ciała ptaków, przekraczającą niekiedy 300g. Do tuczu najbardziej przydatna jest rasa faraon. Na rzeź przeznacza się również nadliczbowe kogutki typu nieśnego. Do uboju przeznacza się ptaki po odchowie trwającym 6-7 tygodni.

Przepiórka japońska ze względu na walory smakowe mięsa to również cenny ptak łowny. We Francji oraz USA przepiórki japońskie wykorzystuje się właśnie do celów łowieckich.

Przepiórka japońska – chów

Jeśli chodzi o chów towarowy, to przepiórki utrzymuje się w klatkach w kontrolowanych warunkach. W chowie amatorskim, gdy nieśność nie jest najważniejsza, przepiórki można utrzymywać w wolierach zewnętrznych bez ogrzewania. Przepiórki nie są zbyt wymagające i każdy powinien poradzić sobie z ich utrzymaniem. Również do rozpoczęcia chowu przepiórek nie są potrzebne szczególne warunki i sprzęt.

Krótka historia o ptaku japońskim

Przepiórka japońska to ptak wędrowny, prowadzący skryty i naziemny tryb życia. Dzikie przepiórki japońskie mają na grzbiecie upierzenie ciemno brązowe przechodzące stopniowo do jasno beżowego na brzuchu. W Polsce chowem przepiórki japońskiej zainteresowano się w 1963 roku po sprowadzeniu pierwszych stad przez prof. Jerzego Szumana.

Przeczytaj: Piotr Lisiecki (KIPDiP): Skończy się na tym, że będziemy kupować jaja z Ukrainy i Białorusi

modr.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023