PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Grypa ptaków ponownie uderza w amerykańskie zagłębie drobiarskie

Grypa ptaków ponownie uderza w amerykańskie zagłębie drobiarskie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-03-16 18:30:00
Grypa ptaków

Wysoce śmiertelna grypa ptaków rozprzestrzenia się na terenie Stanów Zjednoczonych od połowy lutego. Ogniska choroby potwierdzono już w kilku stanach. 

Ogromne obawy amerykańskiego drobiarstwa budzi jednak sytuacja epizootyczna w stanie Iowa, drobiarskim zagłębiu Stanów Zjednoczonych. Wirus po raz pierwszy dotarł na komercyjną fermę drobiu w stanie Iowa (50 tys. indyków) zlokalizowaną w północno-zachodniej części stanu. Drugie ognisko w zagłębiu drobiarskim potwierdzono 11 marca na fermie kur niosek w hrabstwie Taylor w południowo-zachodniej części stanu Iowa. Zakażone stado liczyło blisko 920 tysięcy kur niosek. 

Grypa ptaków ponownie uderza w stan Iowa

Urzędnicy USDA uważają, że  grypa ptaków szybko rozprzestrzenia się we wschodniej części kraju. Iowa jest największym stanem  produkującym jaja konsumpcyjne w kraju. W 2021 roku w stanie Iowa wyprodukowano prawie 15 miliardów jaj. Pogłowie kur niosek w Iowa wynosi 58 milionów kur. Stan Iowa jest siódmym największym producentem indyków w Stanach Zjednoczonych (12 milionów indyków utrzymywanych rocznie). 

W 2015 roku grypa ptaków w stanie Iowa wymusiła ubój około 30 milionów sztuk drobiu w gospodarstwach komercyjnych. Amerykanie obawiają się, że jeśli dojdzie do niekontrolowanego rozprzestrzeniania wirusa w ważnych obszarach produkcyjnych drobiu, ceny jaj konsumpcyjnych i mięsa drobiowego w Stanach Zjednoczonych mogą zareagować gwałtownymi wzrostami.

Grypa ptaków

Wirus uderzył także w Delaware i Indianie

Grypa ptaków uderzyła na przełomie miesiąca  w dużą komercyjną fermę drobiu w Delaware w Stanach Zjednoczonych. Na fermie hodowane było 1,2 miliona sztuk drobiu.

Eksperci uważają, że dzikie ptaki przeniosły wirusa do Ameryki Północnej. Był już szeroko rozpowszechniony w Europie i dotykał drobiu w Azji i Afryce.

“Gospodarstwo w Delaware jest pierwszym od 2004 r. przypadkiem wysoce zjadliwej grypy ptaków na komercyjnej fermie drobiu" – poinformowali urzędnicy. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób farma została zainfekowana, powiedział w oświadczeniu sekretarz rolnictwa stanu Delaware, Michael Scuse.

Tymczasem w Indianie urzędnicy poinformowali, że grypa ptaków została najprawdopodobniej wykryta na piątej komercyjnej farmie indyków. 

“Około 36 000 ptaków na farmie zostało zabitych, co podniosło całkowitą liczbę dotkniętych chorobą indyków w stanie Indiana do prawie 155 000 od 8 lutego" – podał stan.

Grypa ptaków uderzyła w amerykańskie zagłębie drobiarskie

kipdip.org.pl/fot.Pxhere/Flickr