O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-01-2022

Autor: Michał Rybka

Ptasia grypa szaleje. Europa na skraju największej epidemii w historii

ptasia grypa

Europejskie media nieprzerwanie zajmują się tematem Covid-19. W cieniu epidemii ptasia grypa na Starym Kontynencie urosła do niespotykanych dotąd rozmiarów.

Niepokojące stwierdzenie przekazał niemiecki instytut zdrowia zwierząt Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) w wywiadzie dla największej niemieckiej agencji prasowej, DPA. FLI nie spodziewa się rychłego wygaśnięcia grypy ptaków. Co więcej, FLI ostrzega, że sytuacja rozwija się jeszcze gorzej niż ubiegłej zimy, a wiosna jest jeszcze daleko. Niemieckie fermy zgłaszają nowe przypadki wystąpienia u nich grypy ptaków niemalże codziennie. Sytuację pogarsza migracja dzikiego ptactwa. Obszar dystrybucji jest również duży.

W ciągu ostatnich 3 miesięcy wykryto ponad 1000 ognisk wirusa

W Europie od początku października ptasia grypa została wykryta 675 razy u dzikiego ptactwa. Z kolei w fermach przydomowych i komercyjnych potwierdzono 534 takich przypadków. Na domiar złego, wirusa wykryto również u ssaków w kilku krajach: u lisów w Holandii i Finlandii, u fok w Niemczech i Szwecji oraz u wydr w Finlandii.

Avined – holenderska organizacja drobiarska informuje o napiętej sytuacji w Europie. Według danych tejże organizacji, tylko w ostatnich dniach ogniska zostały zidentyfikowane na dużej fermie niosek w Veurne w Belgii oraz na fermie indyków. Zgłoszono również wybuch ptasiej grypy na przydomowej farmie w Niemczech. Liczba przypadków rośnie także w Wielkiej Brytanii. W Zjednoczonym Królestwie zgłoszono 57 ognisk epidemicznych. Ponadto Portugalia i Słowenia niedawno zgłosiły skażenia w swoich krajach do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).ptasiagrypa2 07.01

Ptasia grypa przestaje być zjawiskiem sezonowym

Do niedawna ptasia grypa była zjawiskiem występyjącym sezonowo. Niestety w Europie zyskuje już statut powszechnej grypy. Kees de Jong przewodniczący wydziału drobiu organizacji rolniczej i ogrodniczej LTO Nederland jest skłonny do rozważenia innych opcji niż ciągły ubój drobiu w momencie pojawienia się wirusa gdzieś w oborze. Jego rozważania były reakcją na niemieckie badania nad ptasią grypą. Według de Jonga szczepionka może okazać się najskuteczniejszym antidotum w walce z grypą ptaków.

Niemieccy naukowcy z FLI, rządowego instytutu badań nad dobrostanem zwierząt, są zdania, że Europa nigdy wcześniej nie doświadczyła tak poważnej epidemii ptasiej grypy. Kees De Jong popiera wnioski FLI.

Do niedawna wirus pojawiał się najczęściej w krajach, w których ilość zbiorników wodnych była duża (Holandia). Najwięcej zgłoszeń wykrytego wirusa pojawiało się w sezonie migracji dzikich ptaków, a więc w ostatnich miesiącach roku. Obecnie ptasia grypa pojawia się również w bardziej suchych obszarach i jest obecna przez cały rok kalendarzowy. Na przykład jedno z ognisk wirusa zostało stwierdzone wiosną w gniazdach młodych ptaków. Wirus dziesiątkuje ptactwo także na innych kontynentach. Izrael zgłosił pojawienie się ptasiej grypy.

Ptasia grypa – kraje Zachodu będą testować szczepionkę

Przewodniczący wydziału drobiu organizacji rolniczej i ogrodniczej LTO Nederland podaje do publicznej wiadomości, że wielkie koncerny farmaceutyczne już teraz pracują nad szczepionką przeciwko wirusowi.

Według niego temat szczepień ptactwa budzi kontrowersje i nie wszystkie kraje chcą wprowadzić strategię szczepień. Przede wszystkim poszczególne kraje obawiają się, jak szczepionka wpłynie na jakość mięsa i jaj szczepionych zwierząt.

Jednakże wirus rozprzestrzenia się tak szybko, że coraz więcej krajów dostrzega potrzebę ich wprowadzenia. Według de Jonga produkty zaszczepionych zwierząt są bezpieczne do spożycia. W niedalekiej przyszłości odbędzie się próbne szczepienie zwierząt m.in. w Holandii, Belgii i Francji.

Zobacz też: Białoruś rozszerza ograniczenia importowe. Powodem ptasia grypa

źródła: poultryworld.net/ fot. pexels.com

 

 

swiatrolnika.info 2023