PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Grypa ptaków – europejski sektor drobiarski zmaga się z wirusem!

Grypa ptaków – europejski sektor drobiarski zmaga się z wirusem!

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-12-04 17:02:11
Grypa ptaków

Sektor drobiarski w całej Europie postawiony jest w stan gotowości. Grypa ptaków została już zarejestrowana u hodowców w trzynastu krajach europejskich. Wysoce zakaźny wirus poza wysoką śmiertelnością u ptaków dzikich powoduje ogromne straty ekonomiczne rozprzestrzeniając się na komercyjnych fermach różnych gatunków drobiu.

Grypa ptaków dotarła do Europy od północnego-wschodu razem z migrującymi dzikimi ptakami

W Europie począwszy od jesieni 2020 potwierdzono łącznie ponad 40 ognisk grypy ptaków podtypu H5 u drobiu ogółem i aż 503 przypadki u dzikich ptaków. Na chwilę obecną najbardziej poszkodowani pod względem liczby zakażeń na fermach drobiu są: Holendrzy, Niemcy i Brytyjczycy. Porażająca jest liczba zgłoszeń zakażeń wirusem u dzikich ptaków w Niemczech – aż 331 przypadki. Analiza lokalizacji przypadków HPAI H5 wskazuje, że grypa ptaków dotarła do Europy od północnego-wschodu razem z ptakami dzikimi migrującymi pobrzeżem Morza Bałtyckiego i Morza Północnego, prawdopodobnie z rejonów północno-zachodniej Rosji.

Grypa ptaków aktualnie krążąca po Europie dzieli się na trzy grupy. W przeważającej ilości przypadków zakażeń mamy do czynienia z wirusem podtypu H5N8, ale pojawiły się również podtypy: H5N5 i H5N1. Najczęściej występujące wirusy H5N8 wywodzą wszystkie swoje geny bezpośrednio od wirusów H5N8 występujących w Europie w sezonie 2016/2017, są natomiast odmienne od wirusów H5N8 z ostatniej epidemii z 2019/2020 roku.

Czytaj też: Ptasia grypa zaatakowała 29 000 kur niosek! Wszystkie wybito!

Grypa ptaków – ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce należy uznać za bardzo wysokie

Eksperci z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w PuławachGrypa ptakow 027 potwierdzają, że w Polsce ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa u drobiu i w populacji ptaków dzikich należy uznać za bardzo wysokie. Na dzień 2 grudnia, grypa ptaków podtypu H5N8 w Polsce została potwierdzona w dwóch ogniskach tegorocznym sezonie jesienno-zimowym. Wirusa potwierdzono w województwie wielkopolskim w stadzie towarowych kur niosek i w województwie mazowieckim w stadzie indyków rzeźnych.

Z opublikowanego przez ekspertów z PIWet w Puławach raportu wynika, że analiza całego genomu szczepu wirusa grypy H5N8 wykrytego w Polsce wskazuje na jego wysoki stopień podobieństwa do szczepów wirusa HPAI H5N8 występujących aktualnie w Europie, co wskazuje na ich wspólne pochodzenie i brak zagrożenia dla zdrowia ludzi. Uzyskane wyniki nie pozwalają jednak na precyzyjne określenie obszaru geograficznego, z którego grypa ptaków trafiła do Polski, gdyż identyczny poziom podobieństwa genetycznego występuje zarówno w sekwencjach wirusów wykrytych w państwach leżących na zachód od Polski (tzn. w Niemczech, Danii, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii), jak również na wschód od naszego kraju (Rosja). Z uwagi na liczne przypadki zakażeń u ptaków dzikich w Europie, należy je uznać za najbardziej prawdopodobny wektor wprowadzenia wirusa do Polski. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują również, że aktualna sytuacja nie ma związku z epidemią HPAI H5N8 w Europie w sezonie 2019/2020.

kipdip.org.pl/fot.Pxhere/Pikist


Ukraińskie MHP odnotowało duży wzrost sprzedaży kurczaków 

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 10:00:00

Kura silka – ozdobna kura, która może wychowywać inne ptaki

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 11:00:00

Przepiórka chińska – najpopularniejsza odmiana na świecie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 07:00:00

BULT SMOGOWICZE