PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Bydło i mleko / Sierpc (OSM) zainwestuje ponad 30 milionów zł w serownie

Sierpc (OSM) zainwestuje ponad 30 milionów zł w serownie

Autor: Świat Rolnika 2022-08-03 14:00:00
Sierpc (OSM)

Sierpc (OSM) zamierza w najbliższym czasie zainwestować ponad 30 mln zł w inwestycje mające rozwinąć Okręgową Spółdzielnie Mleczarską.

To kwota zbliżona do tej wydatkowanej w 2021 roku. W tym roku zarządzający Spółdzielnią w Sierpcu planują rozpoczęcie planowania i budowy związanej z oczekiwaną już nową serownią o wydajności 600 tys. l mleka na dobę. Dodatkowo zakończona zostanie rozbudowa lokalnej oczyszczalni ścieków.

Nowe inwestycje Spółdzielni Mleczarskiej

W Sierpcu postanowiono również zainwestować w chłodnie do transportu wyrobów gotowych. Za konieczny uważa się również zakup 2 autocystern. Inwestycje odbędą się również w zakładzie Żuromin. Planowana jest tu oczyszczalnia ścieków, a instalacja oświetleniowa zostanie przebudowana na instalację energooszczędną.

Firma mleczarska Sierpc (OSM) podejmuje szeroko zakrojone działania w celu maksymalizacji oszczędności energii i pojazdów oraz pełnego recyklingu zużytych opakowań.

Mleczarnia Sierpc (OSM) i jej spółka zależna w Żurominie wydały w 2021 r.  29,75 mln zł, z czego zakład w Żurominie wydał 1 mln zł. Wartość środków trwałych oddanych do użytkowania  przekroczyła 34,5 mln zł. Nakłady w 2021 roku dotyczyły przede wszystkim: rozbudowy zakładowej oczyszczalni ścieków za 3,1 mln zł i linii do konfekcjonowania serów za 8,8 mln zł.

Sierpc (OSM)

Sierpc (OSM) inwestuje duże środki

Uruchomiono także kolejną linię do pakowania serów za 12,5 mln zł. Ponadto trwa budowa nowej serowarni, która zastąpi tą zbudowaną w 1995 roku. Oprócz tego Sierpc (OSM) zakupiła system próżniowy do maszyn pakujących, krajalnice sera, urządzenia ważąco- etykietujące. Modernizowano napędy wirówki i kupiono system mycia pianowego. Zdecydowano się także na opomiarowanie mediów i modernizację instalacji chłodniczej.

W 2021 roku z góry przeznaczono kapitał na zakup  chłodni i autocystern do przewozu mleka z terminem realizacji  2022 roku.

Czytaj również: Ruszyła kampania „Polskie produkty mleczne dla wszystkich”

Forummleczarskie.pl /fot.pixabay