PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Bydło i mleko / Polmlek alarmuje, że wojna na Ukrainie odbije się na cenach nabiału

Polmlek alarmuje, że wojna na Ukrainie odbije się na cenach nabiału

Autor: Emilia Gromczak 2022-03-09 17:30:00
Polmlek

Jerzy Borucki, Współwłaściciel Grupy Kapitałowej Polmlek zauważa, że wojna wpłynie znacząco na ceny surowców do produkcji nabiału.

Według najnowszego raportu Kite Consulting światowe ceny surowego mleka będą rosnąć jeszcze szybciej. Widzimy rosnącą inflację i szybujące do góry ceny. Największa prywatna firma w branży mleczarskiej informuje, że wojna na Ukrainie będzie miała wpływ na wzrost kosztów utrzymania hodowli. 

Rynek mleczarski według brytyjskiego raportu

Jak wykazał raport brytyjskiej firmy Kite Consulting, inwazja sił zbrojnych Rosji na Ukrainę spowoduje w krótkim okresie, że światowe ceny surowego mleka będą rosnąć jeszcze szybciej. Autorzy raportu wskazują, że dalszy wzrost cen energii jeszcze bardziej zwiększy inflację konsumencką, uderzając w zakupy. Może to mieć wpływ na popyt, co przełoży się na to, że detaliści będą prawdopodobnie bardzo odporni na dalsze podwyżki cen przetworów mlecznych. O aktualnej sytuacji mówi również współwłaściciel Grupy Polmlek. 

Polmlek: Wojna ma duży wpływ na ceny surowców

Jerzy Borucki, Współwłaściciel Grupy Kapitałowej Polmlek w rozmowie z portalem forummleczarskie.pl wskazał, że wojna na Ukrainie z pewnością będzie miała wpływ na wzrost kosztów utrzymania hodowli. Wszystko ma związek z rosnącą inflacją, która osiąga już 10%, a co za tym idzie drożeją gaz, pasze, środki ochrony roślin. Wpływa to na końcową cenę wyrobu gotowego. Branżę przetwórczą najbardziej dotknęły wzrosty cen ropy oraz gazu. Borucki powiedział, że jeśli w branży spożywczej będą ograniczenia w dostawach gazu i ropy, to spowoduje to konieczność ograniczenia produkcji. 

Polmlek rynek

Pomoc uchodźcom 

Grupa Polmlek zaangażowała się w pomoc uchodzćom z Ukrainy. W hotelach należących do Grupy przygotowano ponad 100 miejsc dla uciekających przed wojną ukraińskich matek z dziećmi. Pierwsze rodziny, które przedostały się na teren Polski, przyjęte zostały pod koniec ubiegłego tygodnia w Zamku w Gniewie. Hotel St. Bruno w Giżycku przygotował 50 miejsc, tu także na pomoc i wsparcie liczyć mogą matki z dziećmi. 

Czytaj również: Polmlek – największa prywatna mleczarnia w Polsce wciąż się rozwija!

forummleczarskie.pl/fot.pixabay.com