O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-04-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Czerwone wodorosty – dodatek do paszy hamujący produkcję metanu?

Czerwone wodorosty

Dwie grupy badawcze przygotowują się by komercyjnie wprowadzić czerwone wodorosty jako dodatek do pasz dla bydła. Okazało się, że prawie całkowicie zatrzymują one produkcję metanu. W trosce o zmiany klimatu osiągające niespotykane dotąd poziomy, dodatek paszowy, który powoduje ogromne zmniejszenie produkcji metanu przez krowy, jest zarówno ekscytujący, jak i niezwykle pożądany.

Czerwone wodorosty – sposób na walkę z metanem wydzielanym przez krowy?

Metan jest oczywiście jednym z najgorszych z tak zwanych gazów cieplarnianych, a sposób, w jaki czerwone wodorosty (Asparagopsis) powstrzymują produkcję metanu przez bydło, nie jest skomplikowany. W przewodzie pokarmowym po prostu zapobiega wiązaniu wodoru z atomami węgla, dzięki czemu krowy wydalają do powietrza bardzo mało metanu.

Smaczność czerwonych wodorostów jest dobra (w każdym razie wystarczy je karmić na bardzo niskim poziomie, np. 0,5 procenta) i nie ma widocznego wpływu na jakość mleka i mięsa z włączenia go do racji wołowych lub mlecznych. W co najmniej jednym badaniu wykazano również, że czerwone wodorosty powodują taki sam dzienny przyrost bydła mięsnego karmionego mniejszymi ilościami, niż byłoby to potrzebne w innym przypadku do tego stopnia przyrostu masy ciała.

Dr Ermias Kebreab niedawno prowadził 147-dniowe badanie na Uniwersytecie Kalifornijskim (Davis), które wykazało, że redukcja metanu u bydła mięsnego karmionego czerwonymi wodorostami utrzymywała się przez całe badanie. Kebreab jest dyrektorem Światowego Centrum Żywności na Uniwersytecie i doradcą naukowym firmy Blue Ocean Barns z siedzibą w USA , która obecnie pracuje nad tym, aby skomercjalizować czerwone wodorosty jako dodatek do pasz dla bydła.

W innym zestawie krótkoterminowych badań z krowami mlecznymi w okresie laktacji, prowadzonych przez dr Alexandra Christova (wybitnego profesora żywienia mlecznego na Penn State University), w których uwzględnienie wodorostów morskich w dawce zmniejszyło emisję metanu o 80 procent, bez wpływu na spożycie paszy ani wydajność mleczną.

Czytaj też: Pasza dla bydła i jej rodzaje. Jak wybrać najlepiej?

Czerwone wodorosty podawane jako dodatek zmniejszyły zapotrzebowanie rolników na paszę o 14 procent

Christow uważa również, że potrzebne sąCzerwone wodorosty 02 dalsze badania stabilności składnika aktywnego, bromoformów. Na ten temat Kebreab donosi, że w swoich badaniach „używaliśmy wodorostów przechowywanych przez 3 lata w zamrażarce i działają one dobrze, więc myślę, że są stabilne”.

Zapytany o to, czy inne suplementy i wodorosty mają podobne działanie, Kebreab mówi, że „jedynym gatunkiem wodorostów, który działa, są czerwone wodorosty, Asparagopsis”. Wskazuje na nowy artykuł, w którym porównuje się dodatki paszowe sporządzone przez Australijską Organizację Badań Naukowych i Przemysłowych Wspólnoty Narodów (CSIRO), która to potwierdza. Dodaje jednak, że „Wyobrażam sobie, że mogą działać wodorosty, w których przechowywane są bromoformy”.

W swoich badaniach Kebreab i jego koledzy odkryli również, że czerwone wodorosty podawane jako dodatek zmniejszyły zapotrzebowanie rolników na paszę o 14 procent bez zmiany przyrostu masy wołu. Ani Kebreab, ani Hristov nie przeprowadzili żadnej analizy kosztów włączenia czerwonych wodorostów do diety bydła w porównaniu z oszczędnościami wynikającymi z potencjalnego karmienia mniejszą ilością paszy.

Eve Faulkner, menedżer ds. Marketingu i komunikacji FutureFeed, mówi, że jej organizacja spodziewa się komercjalizacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Największą przeszkodą pozostaje pozyskiwanie handlowych ilości wodorostów

– wyjaśnia i dodaje, że dodatek można łatwo włączyć do koncentratu zboża karmionego codziennie krowami na farmach mlecznych i na stanowiskach paszowych dla wołowiny.

allaboutfeed.net/fot.Pixabay/Twitter

swiatrolnika.info 2023