O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-04-2021

Autor: Monika Faber

Pasza dla bydła i jej rodzaje. Jak wybrać najlepiej?

Pasza dla bydła

Pasza dla bydła dzieli się na objętościową suchą i soczystą; treściwe, specjalistyczne oraz dodatki mineralno-witaminowe. Na jakość paszy wpływ mają takie czynniki jak ich skład oraz miejsce i sposób przechowywania. Dla danego rodzaju zwierzęcia, zgodnie z jego za potrzebowaniami, należy dobrać odpowiedni rodzaj paszy.

Pasza dla bydła objętościowa soczysta

Do pasz objętościowych soczystych zaliczyć można następujące rodzaje: zielonka, kiszonka, okopowe oraz uboczne produkty przemysłu spożywczego, jak melasa, pulpa ziemniaczana i wysłodki buraczane. Pierwsza z nich pozyskiwana jest z koszenia pastwisk i poplony oraz stanowi ważny element żywienia przeżuwaczy. Skład odżywczy zielonki zależny jest od roślin w niej występujących, a mogą to być trawy, zioła, rośliny motylkowe, z czego najbardziej pożądane są te bogate w białka, czyli koniczyny oraz zioła. Natomiast nigdy nie należy tworzyć zielonki z chwastów. Kiszonki powstają w procesie fermentacji przy towarzystwie wytwarzanego kwasu mlekowego. Idealnymi składnikami na kiszonkę jest kukurydza, zboża i trawy. Pasza dla bydła w postaci okopowej jest cennym składnikiem ze względu na dużą zawartość łatwostrawnych węglowodanów, a powstaje z marchwi, buraków i ziemniaków.poglowie bydla ukraina

Pasza dla bydła objętościowa sucha

W tej grupie pasz znaleźć można jej dwie odmiany: siano oraz słomę. Pierwsza z nich powstaje z wysuszonej zielonki. Podobnie jak każda inna pasza dla bydła wartości odżywcze zależą są od użytych do jej wytworzenia składników, w tym wypadku zielonki. Bydło najlepiej karmić sianem zimą, gdyż pozwala to na utrzymanie prawidłowego trawienia zwierząt. Słoma pobudza przeżuwanie i perystaltykę jelit, co ze względu na małą zawartość składników pokarmowych daje jej koronny argument potwierdzający konieczność jej stosowania.

Pasza dla bydła i jej treściwa odmiana

W tej kategorii pasz wyróżniamy: ziarna zbóż i otręby, nasiona roślin strączkowych oraz śruty poekstrakcyjne. Pierwsza z nich, ziarna zbóż, bogata jest w węglowodany oraz białko. Nasiona roślin strączkowych, to forma paszy dla bydła, która dostarcza białko, fosfor, potas, w dużym stężeniu, stąd należy dawkować ją zwierzętom rozsądnie. Śruty natomiast utrzymują swoje właściwości mimo przeprowadzanego procesu w celu ich uzyskania i stanowią bogate źródło białka.

Czytaj także: John Deere to jedna z najdroższych marek na świecie. Kto na pozostałych miejscach?

Pasza dla bydła, jak prawidłowo ją dobrać?

Aby zwierzęta prawidłowo wzrastały i przynosiły zaplanowane korzyści i zyski dla gospodarstwa należy je odpowiednio karmić. Najlepiej do tego celu wybierać mieszanki wysokojakościowe tworzone specjalnie z myślą o danej grupie odbiorców, jak krowy mleczne, krowy ras mięsnych, bydło opasowe, cielęta. Ponadto uwagę należy zwrócić na wiek odbiorców. Pasza dla bydła dostępna na rynku jest tak skomponowana by dostarczać odpowiednich składników żywieniowych – białko, tłuszcze, węglowodany, włókna surowe, witaminy i minerały.

Źródło: cdr.gov.pl

 

swiatrolnika.info 2023