O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-03-2020

Autor: Adam Szewczyk

Leczenie biegunki cieląt – jak przeciwdziałać chorobie?

Leczenie biegunki cieląt

Leczenie biegunki cieląt jest ważnym zadaniem, z którym zmierzyć się muszą hodowcy zwierząt. Pourodzeniowa biegunka jest odpowiedzialna za 50 proc. upadków tych zwierząt i występuje w około 10-35 proc. przypadków.

Leczenie biegunki cieląt – co dzieje się z chorym zwierzęciem?

Podstawowymi problemami dotykającymi zwierząt, u których występuje biegunka są spadek apetytu, który może doprowadzić do obniżenia poziomu przyrostu masy ciała o około 0,03 kg dziennie oraz przechodzenie w stan letargu. Leczenie biegunki cieląt jest istotne także ze względu na potencjalne opóźnienie wchodzenia jałówek w wiek pierwszego zacielenia oraz znaczne ograniczenie produkcji mleka podczas pierwszej laktacji. Zwierzęta łatwo ulegają też odwodnieniu. W pierwszych dniach cielęta stracić mogą między 5, a 12 proc. masy ciała. Bardzo niebezpieczne są następstwa utraty wody, które uwidaczniają się w cechach zewnętrznych. Mowa tu o zapadniętych oczach, utracie elastyczności skóry czy wysychających błonach śluzowych. Chore cielęta bywają apatyczne, senne, tracą apetyt i pragnienie i stają się bardziej nieufne. Wszystkie te elementy mają jednak za zadanie wspomagać regenerację organizmu przy użyciu zapasów energetycznych.

Leczenie biegunki cieląt – co ją wywołuje?

Najczęstszym powodem wystąpienia biegunki jest niewłaściwe podawanie preparatów mlekozastępczych oraz nieumiejętne zarządzanie stadem. To właśnie czynniki żywieniowe są najczęstszą przyczyną wystąpienia choroby. Jest ona jednak wywoływana także przez obecność rotawirusów i koronawirusów oraz bakterii Escherichia coli, Salmonella i pasożytów kokcydia i Cryptosporidium parvum. Występowanie któregokolwiek z tych czynników prowadzi do bardzo poważnych zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego, które mogą mieć wpływ na późniejsze życie zwierzęcia. Leczenie biegunki cieląt może uchronić je przed np. zapaleniem nabłonka czy stanami chorobowymi kosmków jelitowych.

Leczenie biegunki cieląt? Przede wszystkim prewencja

Podstawowym wyznacznikiem w przeciwdziałaniu wystąpieniu biegunki jest zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków higienicznych i dobrostanowych. Coleczenie biegunek cielat ważne, należy zadbać o zabezpieczenie wystarczających ilości siary i jej szybkie pobranie. Naukowcy wskazują, że znaczny wpływ na zwiększenie szansy wystąpienia biegunek ma stres. Może być on spowodowany nieprawidłowym obchodzeniem się z młodymi zwierzętami, transportowaniem ich, nieumiejętnym grupowaniem cieląt i innymi podobnymi czynnikami. Stres ma też kluczowy wpływ w trakcie walki z chorobą. Leczeniu biegunki cieląt sprzyja spokój, gdyż jego brak wpływa degradująco na komórkową odpowiedź immunologiczną. Ważne w tym kontekście jest także żywienie. Ilość preparatu mlekozastępczego przyjmowanego przez zwierzęta powinna stanowić około 10 proc. masy ich ciała – ma to wpływ na możliwość wczesnego odsadzenia, ale także stymulować pobór paszy. Nowoczesne hodowle zwiększają udział preparatu mlekozastępczego do nawet 20% całkowitej masy zwierzęcia, a do samego karmienia używają smoczków, które wyzwalają naturalny odruch ssący oraz kieruje poidło do trawieńca. Podstawą jest zapewnienie dostępu do świeżej i czystej wody.

Czytaj także: Ubój z konieczności - wszystko, co należy wiedzieć

Leczenie biegunki cieląt – jak to zrobić?

Podstawą jest tu odseparowanie chorych cieląt od reszty stada i zapewnienie im odpowiednich warunków dobrostanowych. Muszą mieć one ochronę przed wiatrem, deszczem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W kwestii przeciwdziałania upadkom kluczową rolę pełni zapewnienie właściwie dopasowanego leczenia farmakologicznego, ale także umiejętnie dobranej gospodarki wodnej i elektrolitowej. Powszechne jest tu stosowanie antybiotyków, leków osłonowych oraz tych mających wpływ na tempo pasażowania pokarmu. Popularne są też leki niesteroidowe i o działaniu przeciwzapalnym. Pozwalają one na ograniczenie uciążliwości związanych z najbardziej zewnętrznymi objawami występującymi przy leczeniu biegunki cieląt. Okazuje się, że pozytywną reakcję na tempo rekonwalescencji, nawodnienie zwierząt, obniżenie temperatury, czy konsystencję kału daje meloxicam. Terapia tym środkiem przynosi, poza poprawą zdrowia zwierząt, także wymierne korzyści ekonomiczne.

fawec/jac/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023