PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / OZE / Województwo łódzkie przeznaczy na OZE miliony złotych

Województwo łódzkie przeznaczy na OZE miliony złotych

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-08 22:00:00
OZE

Na OZE lokalne samorządy z województwa łódzkiego przeznaczą w sumie ok. 95 milionów zł. Pieniądze mają zostać wydane na 26 projektów związanych z ekologią.

Województwo środki finansowe chce przeznaczyć na ambitne przedsięwzięcia oraz rozbudować infrastrukturę ekologiczną. Środki wydane zostaną m.in. na instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, kotły na biomasę czy kolektory słoneczne.

Łódzkie nie chce już być dłużej zależne od węgla i gazu

Zarząd województwa łódzkiego kilkukrotnie zwiększył kwotę przeznaczoną na konkurs unijny przewidujący dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii. Jak poinformował Urząd Marszałkowski w Łodzi, wsparcie otrzyma 26 projektów, a rozdysponowana kwota to ok. 95 mln zł.

"Inwestycje w odnawialne źródła energii to nie tylko dbałość o środowisko, ale również uniezależnianie się od gazu czy węgla w Łódzkiem. W obecnej sytuacji ma to ogromne znaczenie, dlatego chętnie zwiększyliśmy alokację na ten konkurs" – zaznaczył marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber.

OZE

Mieszkańcy woj. łódzkiego inwestują w OZE

O pieniądze wnioskowały samorządy, ale bezpośrednimi ich odbiorcami będą w większości sami mieszkańcy. Przy ich domach już wkrótce zainstalowane zostaną tysiące instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, kotłów na biomasę i kolektorów słonecznych.

Największy, wspólny projekt złożyły gminy Żarnów i Paradyż. Planują one inwestycje warte prawie 18 mln zł, a dofinansowanie unijne dla nich wyniesie 14 mln zł. Za te pieniądze na terenie obu gmin powstaną 833 mikroinstalacje OZE, w tym instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła.

Czytaj także: Nowy system rozliczeń prosumentów obowiązuje od 1 kwietnia

źródła:PAP/fot.Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kolejna farma wiatrowa zostanie wybudowana w Polsce


Autor: Polska Agencja Prasowa

PKN Orlen aspiruje do bycia liderem na rynku biogazu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morskie farmy wiatrowe z portem instalacyjnym na Bałtyku już za 3 lata


BULT SMOGOWICZE