PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Organizacje antyhodowlane / Bojkot statków z soją. Greenpeace blokuje porty w Holandii

Bojkot statków z soją. Greenpeace blokuje porty w Holandii

Autor: Świat Rolnika 2022-05-12 15:00:00
Greenpeace

Aktywiści Greenpeace zablokowali śluzę w holenderskim mieście portowym IJmuiden. W śluzie znajduje się Karmazynowy As, statek z 60 milionami kilogramów soi.

Soja znajduje się na pokładzie brazylijskiego statku. Doszło do zablokowania śluzy, ponieważ według organizacji Holandia jest bramą do Europy dla importu produktów takich jak olej palmowy, mięso i soja na pasze dla zwierząt. Ich zdaniem wiążą się one często z niszczeniem przyrody i łamaniem praw człowieka. Dlatego też domagają się zmian w prawie leśnym UE.

Jeden z największych holenderskich portów zablokowany

Dla aktywistów blokada holenderskiej śluzy jest o tyle ważna, gdyż według nich Belgia jest ważnym nabywcą produktów pochodzących z tych portów. Na przykład 26 proc. całej soi reeksportowanej przez Holandię jest przekierowywane na rynek belgijski.

W proteście w IJmuiden biorą udział aktywiści z 15 krajów europejskich oraz przywódcy Greenpeace z Brazylii w licznie ok. 60 osób. Wspinacze blokują bramy śluzy i wywieszają transparent z napisem „UE: Zatrzymaj niszczenie przyrody już teraz”.

Greenpeace

Greenpeace domaga się zmian w dyrektywach unijnych

„Na stole leży projekt unijnego prawa, który może położyć kres współudziałowi Europy w niszczeniu przyrody i łamaniu praw człowieka, ale nie jest on wystarczająco silny” – podkreśla Andy Palmen, dyrektor Greenpeace w Holandii.

„Co roku do naszych portów przypływają setki statków przewożących soję na paszę dla zwierząt, mięso i olej palmowy. Europejczycy może nie jeżdżą buldożerami, ale dzięki temu handlowi Europa jest częściowo odpowiedzialna za wycinkę lasów deszczowych na Borneo i pożary w Brazylii”.

Organizacja domaga się silnego prawa leśnego, które gwarantuje w pełni identyfikowalny łańcuch dla wszystkich produktów, które prowadzą do niszczenia przyrody, od soi po gumę i kukurydzę.

„Prawo musi chronić nie tylko lasy, ale wszystkie kluczowe ekosystemy. Prawa człowieka ludów tubylczych i społeczności lokalnych muszą być dobrze zapisane w prawie. I wreszcie, firmy, które nie przestrzegają tych zasad, nie powinny już być finansowane przez europejskich inwestorów” – powiedział Palmen.

Zobacz także: Aktywiści Greenpeace protestowali na dachu dworca w Helsinkach

źródła:vilt.be/fot.twittergreenpeaceNL


Aktywiści Extinction Rebellion wzięli na celownik brytyjską cukrownię

Autor: Świat Rolnika 2022-06-27 13:30:00

Budynki wymazane farbą i przyklejeni do nich ludzie, czyli aktywiści na G7

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 11:29:00

Czy Greta Thunberg była opłacana przez Rosję? Aktywiści mają dowody

Autor: Świat Rolnika 2022-06-23 14:45:00

BULT SMOGOWICZE