PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Organizacje antyhodowlane / Aktywista Extinction Rebellion przykuł się do drzwi kanadyjskiego banku

Aktywista Extinction Rebellion przykuł się do drzwi kanadyjskiego banku

Autor: Monika Faber 2022-01-13 10:00:00
Extinction Rebellion

Czekając na policję, przykułem się do drzwi wejściowych, żeby coś powiedzieć i oprzeć się aresztowaniu – powiedział aktywista Extinction Rebellion.

Funkcjonariusze policji z komisariatu w Orillii zostali wezwani do RBC Royal Bank w zachodniej w zachodniej części miasta po tym, jak mężczyzna z Severn Township przykuł się łańcuchem do wejścia do banku w ramach protestu. Mężczyzna, który nazywa się Xavier Bergeron – pseudonim używany do ochrony jego tożsamości – mówił, że w towarzystwie fotografa i kamerzysty protestował przeciwko zaangażowaniu RBC Royal Bank w przemysł paliw kopalnych.

Protestujący aktywista został ukarany mandatem

„Weszliśmy do banku, poproszono nas o wyjście, ale powiedziałem kierownikowi, że odmawiam. Zagroził nam, że zadzwoni na policję, więc protest kontynuowałem na zewnątrz” – powiedział aktywista Extinction Rebellion lokalnym mediom.

54-letni Bergeron twierdzi, że protest był pokojowy, a protestujący przestrzegali wszystkich protokołów COVID.

„Czekając na policję, przykułem się do drzwi wejściowych, aby wyrazić swoje zdanie i oprzeć się aresztowaniu, a także pokazać, co myślę o finansowaniu katastrofy klimatycznej przez instytucję finansową” – dodał.

Funkcjonariuszom udało się przeciąć łańcuch i dokonać aresztowania. Pozostali protestujący poproszeni o opuszczenie terenu banku rozeszli się, pod groźbą postawienia zarzutów karnych..

„Po około 30 minutach zawarłem z policją umowę, że nie wrócę do banku, więc wystawili mandat za wtargnięcie do mienia bez żadnych zarzutów karnych” – powiedział.

Przypomnijmy, że kilka dni temu aktywiści Extinction Rebellion wdarli się do kościoła i zakłócili mszę świętą.

Extinction Rebellion ma w planach kolejne protesty i blokady

Bergeron przekazał, że jego symboliczny protestExtinction Rebellion 0228 przeciw RBC wart był przeprowadzenia.

„Wszyscy wiemy, że paliwo kopalne jest złe, a nauka jest teraz niezaprzeczalna. Poziom dwutlenku węgla w atmosferze zbliża się niebezpiecznie do punktu krytycznego, w którym nie będziemy już mogli uprawiać roślin” – powiedział.

„Spowoduje wzrost poziomu morza, co spowoduje, że miliard ludzi będzie się przemieszczać” – dodał aktywista Extinction Rebellion .

Według raportu Banking on Climate Chaos z 2021 r. , którego autorami są Rainforest Action Network, BankTrack, Indigenous Environmental Network, Oil Change International, Reclaim Finance i Sierra Club, RBC jest największym sponsorem przemysłu paliw kopalnych ze wszystkich kanadyjskich banków.

Raport wskazuje, że RBC zainwestowało 160 miliardów dolarów w paliwa kopalne. Co plasuje go na piątym miejscu na świecie wśród banków inwestujących w ten sektor.

RBC odpowiedział na pytania dotyczące finansowania paliw kopalnych w przeszłości i publicznie oświadczył, że zobowiązuje się do zerowej emisji netto w pożyczkach do 2050 r. i 500 miliardów dolarów w „zrównoważonym finansowaniu” do 2025 r.

Bergeron, koordynator w Extinction Rebellion GTA, przekazał, że grupa nie planuje zakończyć protestów. W planach mają zablokowanie Gardner Express Way w Toronto 18 stycznia.

Czytaj też: Extinction Rebellion organizuje tajne spotkania, aby przygotować protesty

orilliamatters.com/fot.Twitter