PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Wichury spowodowały ogromne zniszczenia w wielkopolskich lasach

Wichury spowodowały ogromne zniszczenia w wielkopolskich lasach

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-02-22 10:00:00
wichury

Leśnicy oceniają, że zniszczenia w wielkopolskich lasach spowodowane przez wichury są ogromne. Obecnie cały czas trwa szacowanie strat. 

Według wstępnych danych RDLP w Poznaniu straty sięgają ok. 170 tys. m sześc., zaś na terenie RDLP w Pile – wstępnie między 450 a 500 tys. m sześc. „Obecnie w lasach prowadzone są prace, aby te wszystkie zniszczenia uprzątnąć. Skala jest duża, prace mogą potrwać kilka do kilkunastu tygodni” – powiedział Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Tomasz Maćkowiak.

Wichury spowodowały ogromne straty w Wielkopolsce 

Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Tomasz Maćkowiak podkreślił, że wichury, jakie od czwartku przechodziły przez Wielkopolskę, spowodowały spore zniszczenia lasów. Jak powiedział, leśnicy we współpracy z innymi służbami w pierwszej kolejności usuwają powalone i połamane drzewa, by udrożnić drogi i zapewnić bezpieczeństwo.

Maćkowiak wskazał, że szacowanie strat w lasach cały czas trwa, ale według wstępnych danych, zniszczenia na terenie RDLP w Poznaniu sięgają łącznie ok. 170 tys. m sześc.

Dodał, że wśród terenów, które w ostatnich dniach ucierpiały najbardziej są m.in. Nadleśnictwa Krotoszyn, Jarocin, Grodziec, Turek i Konstantynowo, gdzie objętość uszkodzonych drzew w każdym z nich sięga ponad 10 tys. m sześc. Maćkowiak zauważył, że łącznie straty na terenach tych pięciu nadleśnictw to ok. 70 tys. m sześc.

„Obecnie w lasach prowadzone są prace, aby te wszystkie zniszczenia uprzątnąć. Skala jest duża, prace mogą potrwać kilka do kilkunastu tygodni. W wielu miejscach problemem są nie tylko pojedyncze wywrócone drzewa, ale całe powierzchnie wiatrołomów i wiatrowałów” – powiedział Maćkowiak.

Dodał, że w miejscach najbardziej uszkodzonych wprowadzane są zakazy wstępu do lasu, by uniknąć ryzyka wypadków.

Po uprzątnięciu zniszczeń przygotowywana będzie gleba, aby można było wykonać nowe nasadzenia i aby las w tych miejscach mógł powrócić jak najszybciej.

 W regionie wciąż występują silne podmuchy wiatrów

Nadleśnictwa należące do RDLP w Poznaniu zarządzają majątkiem Skarbu Państwa na powierzchni 440 351,96 ha, w tym lasy zajmują 419 650,83 ha.

Ogromne straty odnotowano także na terenie RDLP w Pile. „Pełne dane będą znane najpewniej dopiero za kilka dni, ale już z tego co nam dotychczas przekazano z Nadleśnictw, straty na terenie całej naszej Dyrekcji szacowane są wstępnie między 450 a 500 tys. m sześc." – powiedziała rzeczniczka prasowa RDLP w Pile Maria Bajsarowicz.

Dodała, że w regionie wciąż występują silne podmuchy wiatrów, więc szacowanie strat odbywać się musi także z zachowaniem bezpieczeństwa.

W poniedziałek rano o skali zniszczeń spowodowanych przez wichury poinformowało m.in. Nadleśnictwo Durowo położone w północnej Wielkopolsce głównie na terenie powiatów: wągrowieckiego i obornickiego, znajdujące się na terenie RDLP w Pile. Jak wskazano, „sobotnie południe było straszne".

"Prędkość wiatru osiągała w porywach ponad 100 km/h, a obserwując las, nie sposób było oprzeć się wrażeniu, że drzewa za chwilę położą się na ziemi. Odkąd wiatr ustał, ruszyliśmy w teren, aby choć wstępnie ustalić jak duże szkody poczynił. Prawdopodobnie ich rozmiar jest jednym z największych, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim 10-leciu” – podano.

Dodano, że wstępne szacunki wskazują na straty ok. 10 tys. m sześc.

„Uszkodzenia widoczne są w zasadzie wszędzie – nie ma kompleksów leśnych, w których nie byłoby widać powalonych drzew, większość dróg jest zablokowana – przecinanie powalonych drzew to bardzo trudna i czasochłonna praca wymagająca doświadczonych pilarzy. Dopiero gdy drogi zostaną udrożnione, będziemy mogli dojechać w każdy fragment leśnych ostępów i sprawdzić ich stan. Widać wiele wiatrowałów (drzew przewróconych w całości z korzeniami) – od początku roku spadło już bardzo dużo deszczu – gleba uległa rozmiękczeniu i przy tak silnym wietrze drzewa straciły stabilność. Prosimy, zachowajcie rozsądek i wstrzymajcie się chwilowo od leśnych spacerów” – zaapelowano.

RDLP w Pile obejmuje grunty Skarbu Państwa o powierzchni 362,75 tys. hektarów, w tym lasów 349,2 tys. hektarów, na terenie czterech województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. 

Czytaj też: Wichury powrócą nad Polskę. Mocniej powieje już w poniedziałek

PAP/fot.poznan.lasy.gov.pl/fot.pila.lasy.gov.pl


Chwile grozy na Podkarpaciu. Wilk grasuje po miasteczku

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 14:00:00

Niedźwiedź niezapowiedzianym gościem na kolacji w Bieszczadach

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 19:30:00

Na Syberii i Dalekim wschodzie lasy palą się w zatrważającym tempie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 13:00:00

BULT SMOGOWICZE