PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Niedźwiedzica krąży w pobliżu Sanoka. Zwierzę podchodzi do domów

Niedźwiedzica krąży w pobliżu Sanoka. Zwierzę podchodzi do domów

Autor: Świat Rolnika 2022-07-26 07:00:00
Niedźwiedzica

Mieszkańcy gminy Sanok nie kryją obaw. W pobliżu ich domów wędruje bowiem niedźwiedzica, która ewidentnie nie boi się ludzi.

Niedźwiedzie na Podkarpaciu nie są rzadkim zjawiskiem, ale niektóre najwyraźniej znudziły się swoim naturalnym środowiskiem i eksplorują nowe tereny. Za przykład może posłużyć osobnik widziany w sobotę 23 lipca we wsi Wujskie w pobliżu Sanoka, który zapuścił się niedaleko zamieszkanego domu.

Wędrówka niedźwiedzicy jest śledzona poprzez GPS

Wolontariusze z Fundacji Bieszczadziki obserwują dwuletnią niedźwiedzicę spod Sanoka już od 26 czerwca. Zwierzę o masie 60 kilogramów z przytwierdzoną obrożą z nadajnikiem GPS zostało wypuszczone w Maniowie i jak dotąd pokonało ponad 200 kilometrów. Jej trasa przebiegała między innymi przez Smolnik, Majdan, Terkę, Solinę, Wańkową i Wujskie.

Do Sanoka niedźwiedzica zawitała 6 lipca, kiedy to dostrzeżono ją na Babiej Górze i w Skansenie. Mieszkaniec, którego zaledwie kilkadziesiąt metrów dzieliło od spotkania z niedźwiedziem, zawiadomił odpowiednie służby. Wówczas fundacja zajęła się przegonieniem niechcianego przybysza do lasu. Sprawne działania sprawiły, że po upływie kilkudziesięciu minut zwierzę znalazło się w swoim naturalnym środowisku i nie stanowiło dłużej zagrożenia dla turystów i mieszkańców.

Przed kilkoma dniami niedźwiedzicę ponownie zauważyli mieszkańcy Sanoka w dzielnicy Olchowce (nieopodal ulic Chrobrego i Kasztelańskiej).

Niedźwiedzica niemile widziana przez mieszkańców

Mieszkańcy nie ukrywają, że samotna niedźwiedzica w pobliżu ich gospodarstw budzi pewne obawy co do bezpieczeństwa. Widać to również na forach internetowych, gdzie internauci apelują o szybkie rozwiązanie problemu. Tymczasem zwierzę śmiało podchodzi do osad ludzkich, rozglądając się za łatwym pożywieniem. Podejrzewa się, że od urodzenia zostało nauczone przez matkę takiego sposobu życia.

Miasto Sanok w oficjalnym komunikacie informuje, iż grupa ekspertów będzie zajmować się odstraszaniem odłączonej od matki niedźwiedzicy, dopóki w naturalny sposób nie zrodzi się w niej obawa przed człowiekiem.

Zgodnie z zaleceniami WWF Polska, aby uniknąć spotkania z niedźwiedziem nie należy dopuszczać do zalegania resztek jedzenia w otoczeniu domów. Śmieci powinny być umieszczone w zamkniętych kontenerach. Wybierając się na spacer w pobliżu lasu warto natomiast zachowywać się w miarę głośno, by odstraszyć zwierzęta. Wędrując z psami, wskazane jest trzymanie ich na smyczy.

Czytaj również:Niedźwiedź atakuje – czy wiesz, co należy wtedy zrobić?

Esanok.pl /fot.FB, gmina Sanok