PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Interpol: Lasy deszczowe znikają w błyskawicznym tempie

Interpol: Lasy deszczowe znikają w błyskawicznym tempie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-01 14:00:00
Lasy deszczowe

Lasy deszczowe znikają z terenów Ameryki Łacińskiej. Według Interpolu, w tym roku maksymalnie wzrosło światowe zapotrzebowanie na drewno.

Jak wykazało 287 kontroli zakończonych 15 kwietnia i prowadzonych w ciągu miesiąca przez Interpol w bezcennych dla klimatu ziemskiego lasach dziewiczych dwunastu krajów Ameryki Łacińskiej, „ich powierzchnia maleje w błyskawicznym tempie wskutek nielegalnej wycinki prowadzonej z zastosowaniem najnowszej techniki”.

Lasy deszczowe znikają na naszych oczach

Lasy deszczowe Ameryki Łacińskiej znikają w błyskawicznym tempie. Llana de Wild, dyrektorka Wydziału Interpolu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Nowych Tendencji w Działalności Przestępczej w ogłoszonym 21 kwietnia komunikacie o wynikach „Operacji Arcalia” stwierdziła: „świetnie zorganizowany, nielegalny i legalny wyrąb lasów w Ameryce Południowej i na Karaibach, które stanowią połowę lasów świata, powoduje zmiany w klimacie ziemskim, które mogą się okazać nieodwracalne”.

Według Interpolu, w tym roku maksymalnie wzrosło światowe zapotrzebowanie na drewno, a sytuację pogarsza fakt, że zyski z jego nielegalnego pozyskiwania „mogą służyć do finansowania innych przestępstw”. Eksperci Interpolu szacują, że roczna wartość nielegalnego handlu drewnem w skali globalnej wynosi 152 miliardy dolarów, czyli prawie 14O miliardów euro.

Handlarze drewnem stosują nowoczesne systemy logistyczne i finansowe, które bardzo utrudniają walkę z tego rodzaju przestępczością –stwierdziła wicedyrektorka Interpolu ds. rynków nielegalnych, Cindy Buckley.

lasy deszczowe

Czytaj też: Lasy deszczowe w Papui zostały wycięte w blisko 30% przez 19 lat!

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Azalie pontyjskie zakwitły tydzień później niż przed rokiem


Autor: Świat Rolnika

Prawo łowieckie: Myśliwi mogą polować na gatunki należące do IGO


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: Od siedmiu lat mamy w naszym kraju permanentną suszę


BULT SMOGOWICZE