PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Lasy deszczowe w Papui zostały wycięte w blisko 30% przez 19 lat!

Lasy deszczowe w Papui zostały wycięte w blisko 30% przez 19 lat!

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-03-25 14:00:00
Lasy deszczowe

W latach 2001-2019 w indonezyjskiej prowincji Papua na wyspie Nowa Gwinea lasy deszczowe zostały wycięte na powierzchni 750 tysięcy hektarów z zaplanowanych 2,6 miliona hektarów – informuje tygodnik "Der Spiegel". Jeden z najbardziej różnorodnych biologicznie regionów na Ziemi pada m.in. ofiarą plantacji palmy olejowej.

Lasy deszczowe padają ofiarą plantacji palmy olejowej

Zdjęcia wykonane przez satelity amerykańskiego programu Landsat dokumentują zniszczenia przyrody. W regionie wzdłuż rzeki Digul na tle głębokiej zieleni lasów widać jasny teren wytyczony przez proste linie i podzielony na kilkaset prostokątów – tam firmy przekształciły lasy deszczowe w plantacje i obszary użytkowane przemysłowo.

To tylko jeden z dotkniętych katastrofą terenów leśnych w Papui, która przez długi czas była oszczędzana przez wyrąb. Zmieniło się to w ciągu ostatnich dziesięciu lat po wybudowaniu dróg. Autorzy nowego opracowania na temat wylesiania w prowincji, opublikowanego w serwisie bioRxiv, twierdzą, że istnieje korelacja między budową dróg, a rozwojem plantacji po 2011 r.

Można również zauważyć, że wzdłuż rzek prawdopodobnie doszło do wyrębu na małą skalę

– mówi David Gaveau, jeden z autorów opracowania, cytowany przez "Der Spiegel".

Najprawdopodobniej można tłumaczyć to działalnością drobnych rolników, którzy szukają ziemi pod uprawę żywności. Część wylesiania można też przypisać sezonowym pożarom.

Gaveau szacuje, że lasy deszczowe na wyspie w około 2 proc. – teren o powierzchni około trzy razy większej niż terytorium Luksemburga – zostały zniszczone w ciągu ostatnich 20 lat. Około 28 proc. z nich zostało przeznaczonych na plantacje, głównie palmy olejowej, a 23 proc. na uprawy rolne. Reszta lasu padła ofiarą wyrębu celem pozyskania drewna, regulacji rzek i budowy dróg.

Czytaj też: Śnieżna i mroźna zima? W przyszłości w Polsce będzie wyjątkiem

Lasy deszczowe Indonezji znajdują się na 18 tysiącach wysp

Rząd indonezyjski przeznaczył 2,6 mln hektarówLasy deszczowe 02 na rozwój plantacji, z czego 90 proc. na palmę olejową, a 10 proc. na drewno do produkcji papieru. Model przestrzenny przewiduje, że dodatkowe 4,5 mln hektarów lasu może zostać wycięte do 2036 r., jeśli sytuacja na indonezyjskiej Nowej Gwinei przypominać będzie indonezyjskie Borneo – piszą twórcy raportu.

Lasy deszczowe Indonezji znajdują się na 18 tys. wysp i są domem dla 10 proc. znanych na świecie gatunków roślin, 12 proc. gatunków ssaków i 17 proc. gatunków ptaków.

Bioróżnorodność Nowej Gwinei została skatalogowana tylko częściowo, ponieważ wyspa jest uważana za szczególnie niedostępną. Jako że była kiedyś połączona z Australią, żyją tu niezwykłe torbacze, takie jak wyposażone w grube ogony kangury drzewne (drzewiaki) i przypominające oposy lub lemmury pałanki. Do najbardziej znanych zwierząt na wyspie należą wyjątkowe ssaki składające jaja, czyli kolczatki.

PAP/fot.Pixabay


Wody Polskie: Realizujemy obecnie 300 inwestycji za 20 mld zł

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 20:30:00

Już niedługo poznamy zwycięzcę konkursu na Drzewo Roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 19:00:00

Piecuszek – pospolity ptak lęgowy o pięknym śpiewie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 17:00:00

BULT SMOGOWICZE