PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Drewno, czyli strategiczny polski surowiec

Drewno, czyli strategiczny polski surowiec

Autor: Tomasz Racki 2022-05-21 09:00:00
drewno

Drewno od lat pozostaje jednym z najważniejszych polskich surowców. Polska dostarcza na rynek ogromne jego ilości, będą tu jednym z unijnych liderów. 

Chcemy doprowadzić do sytuacji, gdy większość polskiego surowca drzewnego będzie przerabiana przez lokalnych przedsiębiorców – deklaruje w "Dzienniku Gazecie Prawnej" minister rozwoju Waldemar Buda. Gazeta zwraca uwagę, że "wojna w Ukrainie spotęgowała problemy z dostępem do drewna polskich przetwórców tego surowca i branży meblarskiej".

Drewno zyskuje na znaczeniu

"Import z Rosji i Białorusi drewna oraz jego półfabrykatów kompletnie stanął. Ukraina, głównie zachodnia, dostarcza nam może 25 proc. tego co przed wojną" – mówi "DGP" dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Rafał Szefler.

Według niego "branża od wielu lat apeluje do rządu o podjęcie prac mających na celu promowanie przerobu drewna w kraju".

"Ostrzegaliśmy, że przekazanie większej puli surowca jakim jest drewno na aukcje otwarte oraz brak kontroli nad jego eksportem doprowadzi do poważnych zaburzeń w zaopatrzeniu i wzrostu cen" – akcentuje, dodając, że "nikt w Europie nie ma tak liberalnych zasad sprzedaży drewna jak Lasy Państwowe".

Przetwórcy drewna zyskają?

Waldemar Buda – czytamy dalej – mówi "DGP", że "w dialogu z Lasami Państwowymi resort podejmuje działania na rzecz stworzenia jak najbardziej korzystnych rozwiązań dla przetwórców drewna w Polsce".

"Tego oczekuje m.in. polska branża meblarska, a przypomnę, że pod tym względem jesteśmy europejską potęgą. Więc zagwarantowanie surowca jest dla nas kluczowe. Teraz np. podwykonawcy dużych sieci meblowych nie mają surowca do produkcji mebli. A to powoduje, że szukają innych rynków i innych dostawców" – argumentuje szef MRiT.

Dopytywany, kiedy możemy spodziewać się konkretów w tej sprawie, minister rozwoju zapewnia, że dla resortu to priorytet.

"Natomiast dla Lasów Państwowych ważna jest również dochodowość działalności. Staramy się ten problem przezwyciężyć. Bo większy, nawet kilkumiliardowy dochód LP w perspektywie roku, dla gospodarki jest niczym w porównaniu z utratą miejsc pracy w sytuacji braku surowca" – odpowiada. 

Czytaj także: Drewno – ekologiczny, odnawialny surowiec opałowy [WIDEO]

PAP/fot. pixabay


Mysikrólik – najmniejszy ptak Europy, występujący powszechnie w Polsce

Autor: Świat Rolnika 2022-07-03 13:00:00

Szczygieł – towarzyski gatunek ptaka o wyjątkowym śpiewie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-07-02 09:00:00

Młode orły przednie niebawem wylecą ze swoich gniazd

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-02 07:00:00

BULT SMOGOWICZE