PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Wojna na Ukrainie wywołuje drożyznę na sklepowych półkach

Wojna na Ukrainie wywołuje drożyznę na sklepowych półkach

Autor: Emilia Gromczak 2022-04-08 07:00:00
Wojna na Ukrainie

Czynnikiem, który w znaczącym stopniu wpływa na ceny, jest nadal wojna na Ukrainie. Konflikt wpływa na wszystkie branże rolno-spożywcze.

Frima Euroser Dairy Group to znany dostawca serów importowanych. Jak wskazuje wiceprezes firmy Małgorzata Włodarczyk, narazie sytuacja jest stabilna. Wpływ na to ma fakt, że asortyment firmy jest segmentem premium, który nawet w sytuacjach kryzysowych zachowuje się dość pewnie.

Rynek serów w dobie sytuacji na wschodzie

Wiceprezes Euroser Dairy Group powiedziała, że wojna na Ukrainie wpływa na sytuację branż, ale w firmie jest dość stabilnie. Wszystko przez to, że asortyment przedsiębiorstwa to segment premium, który w sytuacjach kryzysowych zachowuje się pewnie. Konsumenci sięgający po tego typu produkty są najbardziej świadomą i zamożną grupą, która stosunkowo najmniej odczuwa zawirowania rynkowe. 

W czasie pandemi koronawirusa sprzedaż serów premium regularnie rosła. Nabywcy serów premium, to konsumenci bardzo świadomi, zwłaszcza w kwestiach zdrowego żywienia, które nie zrezygnują z naturalnych produktów wysokiej jakości nawet w trudniejszych czasach. Euroser Dairy Group najwięcej sprzedaje serów paczkowanych w małych gramaturach.

Wszystko wskazuje na to, że wojna negatywnie wpłynie na ogólny eksport polskich serów. Wszystko przez to, że wojna zaburzy, a później uniemożliwi handel polskim nabiałem na Ukrainie.

wojna na Ukrainie sery

Wojna na Ukrainie wpływa na ceny

Wiceprezes firmy wskazuje, że głównym czynnikiem wpływającym na ceny jest wojna na Ukrainie. Wpływa na ceny nie tylko produktów gotowych, ale także półproduktów i surowców. Przetwórcy mleka mają problemy m.in. przez wysokie ceny energii, które odbijają się na kosztach ich działalności. Z kolei rolnicy muszą sprostć rosnącym cenom nawozów, pasz i części zamiennych do maszyn. Jak zauważa Włodarczyk, w wyniku przedłużającej się wojny i wprowadzaniu kolejnych sankcji, ceny energii ulegną prawdopodobnie dalszej drastycznej podwyżce. 

Przeczytaj również: Wojna na Ukrainie przybliża widmo ogólnoświatowego niedoboru żywności

forummleczarskie.pl/fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa

Sklepy stacjonarne coraz mniej popularne. Internet wygrywa


Autor: Polska Agencja Prasowa

Śmieciowe pułapki na zwierzęta. Naukowcy podają szokujące dane


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW prognozuje: Jutro czekają nas rekordowe upały


BULT SMOGOWICZE