PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Wielki Tydzień i Triduum Paschalne w archidiecezji warszawskiej

Wielki Tydzień i Triduum Paschalne w archidiecezji warszawskiej

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-09 19:00:00
Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa rozpocznie Wielki Tydzień. W Wielki Czwartek w archikatedrze warszawskiej rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego. 

Z kolei w Wielki Piątek ulicami Warszawy przejdzie Centralna Droga Krzyżowa. W Wielki Piątek o godz. 17.00 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego w archikatedrze warszawskiej. W Wielką Sobotę natomiast liturgia Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, zostanie odprawiona w archikatedrze warszawskiej o godz. 20.00

Wielki Tydzień rozpocznie się procesją z palmami 

Tegoroczne Wielki Tydzień w archidiecezji warszawskiej rozpocznie w Niedzielę Palmową metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który poprowadzi o godz. 11.00 procesję z palmami i odprawi mszę św. w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Po mszy zostanie rozstrzygnięty Ursynowski Konkurs Palm.

Wielki Czwartek liturgicznie nawiązuje do dwóch sakramentów, które swoje źródło mają w ustanowieniu eucharystii w Wieczerniku. Pierwszy z nich to sakrament kapłaństwa, dlatego tego dnia w katedrach na całym świecie sprawowane są msze krzyżma. W archikatedrze warszawskiej kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył mszy krzyżma o godz. 10.00.

Od Wielkiego Czwartku wieczorem Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego. Będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Triduum Paschalne rozpoczyna wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej, której w archikatedrze warszawskiej przewodniczyć będzie o godz. 18.00 kard. Nycz, a homilię wygłosi bp Piotr Jarecki.

Wielki Tydzień

Męka i Zmartwychwstanie Pańskie 

W Wielki Piątek o godz. 17.00 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego w archikatedrze warszawskiej. Z kolei o godz. 20.00 Centralną Drogę Krzyżową ulicami Warszawy poprowadzą wspólnie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wraz z abp. Eugeniuszem Popowiczem, grekokatolickim metropolitą przemysko-warszawskim. Droga krzyżowa wyruszy sprzed kościoła akademickiego św. Anny, następnie przejdzie ulicą Miodową, Senatorską do placu Teatralnego, później ulicą Wierzbową do pl. Piłsudskiego, ul. Królewską i Krakowskim Przedmieściem do kościoła św. Anny.

W Wielką Sobotę liturgia Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, zostanie odprawiona w archikatedrze warszawskiej o godz. 20.00. Będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Na zakończenie ulicami Starego Miasta przejdzie procesja rezurekcyjna.

Wielki Tydzień zamknie procesja rezurekcyjna. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył mszy św. z procesją rezurekcyjną w parafii Narodzenia NMP w Komorowie. Następnie o godz. 11.00 metropolita warszawski odprawi mszę św. i wygłosi homilię w bazylice archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

Czytaj też: Kraków przygotował kulturalną ofertę na nadchodzącą Wielkanoc

PAP/fot.archwwa.pl/fot. pixabay