O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-04-2021

Autor: Oliver Pochwat

Wielki Piątek – dawne piękne zwyczaje i tradycje na polskiej wsi

Wielki Piątek

Wielki Piątek w tradycji chrześcijańskiej jest dniem żałoby. W Kościołach panuje cisza. W Wielki Piątek nie odprawia się mszy, a główny elementem jest Adoracja Krzyża, która kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu z Ciemnicy do Grobu Pańskiego. Dzień śmierci Jezusa Chrystusa na wsi był dniem szczególnie smutnym. Na wsiach gospodynie musiałby zadbać o to, aby w obejście nie wpuścić żadnej czarownicy. Wierzono, że kiedy Jezus leży w grobie, po świecie kręci się większa liczba upiorów, których nie ma kto pilnować. Odmowa jałmużny w Wielki Piątek byłą traktowana jako grzech.

Wielki Piątek w tradycji ludowej

W tradycji ludowej Wielki Piątek był dniem, w którym wieszano Judasza. Kukła, która swoim wyglądem przypominała marzannę, była ubrana w łachmany z zawieszonym na szyi węzłem z 30 szkiełkami, które symbolizowały 30 srebrników. W Wielki Czwartek wieszało się kukłę Judasza na wieży kościoła, a w Wielki Piątek kukła była zrzucana z wieży a mieszkańcy wsi bili i szarpali kukłę Judasza.

Dzień śmierci Jezusa Chrystusa na wsi był dniem szczególnie smutnym. Na wsiach gospodynie musiałby zadbać o to, aby w obejście nie wpuścić żadnej czarownicy. Wierzono, że kiedy Jezus leży w grobie, po świecie kręci się większa liczba upiorów, których nie ma kto pilnować. Odmowa jałmużny w Wielki Piątek byłą traktowana jako grzech.

Zwyczaje na wsi w Wielki Piątek

W ten szczególny dzień mieszkańcy dawnych wsi na terenach Polski ściśle pościli. W ten dzień zabroniona była jakakolwiek praca na polu i w obejściu. wielki piatekGospodynie sadziły kwiaty i warzywa, gospodarze obwiązywali pnie drzew słomą, trzęśli nimi lub smagali zielonkami gałązkami, aby drzewa dobrze rodziły. Dawni mieszkańcy wsi na znak żałoby zatrzymywali w domu zegary, zasłaniali lustra i mówili szeptem.

Zgodnie z tradycją ludową w dzień śmierci Jezusa Chrystusa obmywano twarz wodą ze strumienia. Wierzono bowiem, że w strumieniach pojawia się kropla krwi Chrystusa. Miało to chronić przed owrzodzeniem. Towarzyszyło temu odmawianie modlitw do ran Chrystusa.

Dzień męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa na wsi miał również "weselsze" aspekty. Jednym z obrzędów była zabawa polegająca na wieszaniu żuru i śledzia. W Wielki Piątek lub Wielką Sobotę po zakończeniu postu młodzi chłopi wrzucali do wielkiego gara resztki żuru lub śledzia. Na końcu wsi kopano dół, do którego wylewano postne jedzenie i zakopywano.

Tradycje wsi, które dotrwały do czasów współczesnych, a Wielki Piątek

Wiele z pięknych wiejskich tradycji nie przetrwało do czasów współczesnych. Wielu mieszkańców wsi nie zatrzymuje zegarów, czy nie obmywa się w strumieniu. Zwyczaj, który przetrwał do dziś i jest naszą narodową tradycją to przygotowywanie i odwiedzanie Grobów Chrystusa. W wielu kościołach przetrwał również zwyczaj straży grobowych. W Wielki Piątek w Polsce praktykowany jest zwyczaj odwiedzania grobów z Jezusem Chrystusem. Do czasów współczesny przetrwał również zwyczaj postu.

Zwyczaj, który przetrwał do dziś to malowanie pisanek. Malowane jajka mają być symbolem odradzającej się do życia przyrody oraz odnoszą się do zmartwychwstania Chrystusa. W Polsce najstarsze wzmianki o malowaniu pisanek pochodzą z kronik Wincentego Kadłubka.

Czytaj także: Rynki rolne w Polsce w tarapatach. Koronawirus nie odpuszcza

teatrnn.pl/kulturaludowa.pl/swieta.biz.pl/Krotoszynska.pl/se.pl/

swiatrolnika.info 2023