PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /We Wrocławiu trwa zbiórka nasion warzyw dla Ukrainy

We Wrocławiu trwa zbiórka nasion warzyw dla Ukrainy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-11 16:30:00
zbiórka nasion

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu trwa zbiórka nasion warzyw do uprawy w przydomowych ogródkach na terenach Ukrainy.

Zebrane nasiona trafią do osób starszych na Ukrainie, które mimo trwającej wojny zostały w swoich domach. O organizowanej przez UPWr zbiórce poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Małgorzata Moczulska. „To niezwykle potrzebna i ważna zbiórka, która – mamy nadzieję – pomoże przeżyć najbliższe miesiące osobom starszym w Ukrainie” – podkreśliła.

Zbiórka nasion na UPWr

„To nie pierwsza i zapewne nie ostatnia zbiórka, którą w ostatnim czasie organizujemy na uczelni, ale być może najbardziej ”przyrodnicza” – kto, jak nie my, ma pomagać w uprawie warzyw?” –zwraca uwagę rektor UPWr prof. Jarosław Bosy.

Zbiórka nasion jest koordynowana przez pracowników Katedry Architektury Krajobrazu. Prof. Monika Ziemiańska tłumaczy, że na jej potrzebę wskazali sami mieszkańcy Ukrainy.

„Mamy kontakt z pracownikami uniwersytetu w Kijowie i wielu z nich mówiło nam, że na wioskach, gdzie trafia pomoc z Polski, starsze osoby pytają o nasiona warzyw. To dla nich nie tylko szansa na własną żywność w najbliższych miesiącach, ale rodzaj terapii. Zajmą głowę uprawą, podlewaniem... czymś innym niż myślenie o tym, co dzieje się w ich kraju” – wskazała prof. Ziemiańska.

Zbierane są nasiona popularnych warzyw, takich, które nie wymagają szczególnych warunków uprawy. To m.in. ogórki, buraki, słonecznik, marchew, kapusta, fasole, dynie, cukinia, pietruszka, koper, bób i cebula dymka.

Nasiona można zostawiać w specjalnych pojemnikach na portierniach uczelni, a także wysyłać pocztą na adres Uniwersytetu Przyrodniczego z dopiskiem „Biuro Promocji”. Zbiórka trwa do 19 maja, dzień później zebrane nasiona wyruszą do Ukrainy.

zbiórka nasion

Czytaj też: Wiceminister rolnictwa Ukrainy: Rosyjskie wojska ukradły już tony zboża

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 29 i 30 maja


Autor: Sebastian Wroniewski

Fusy po kawie mogą być zaskakująco cennym surowcem


Autor: Tomasz Racki

Kasza, czyli wybór właśćiwy dla naszego zdrowia i portfela 


BULT SMOGOWICZE