PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Synoptyk IMGW: Od wtorku czeka nas kilkudniowe pogorszenie pogody

Synoptyk IMGW: Od wtorku czeka nas kilkudniowe pogorszenie pogody

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-19 08:24:00
IMGW

Jak informuje IMGW, za sprawą niżu znad Morza Czarnego do Polski zacznie napływać wilgotne i chłodne powietrze. Do końca tygodnia będzie deszczowo.

Od Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie po Europę Północną rozciąga się obszar podwyższonego ciśnienia. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują niże. Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Ukrainy, tylko na północnym zachodzie kraju zaznaczy się wpływ słabnącego wyżu znad Skandynawii. Pozostajemy w chłodnym powietrzu pochodzenia arktycznego.

IMGW: Od wtorku pogorszenie pogody

Według prognozy pogody przygotowanej przez Dorotę Pacochę, synoptyka z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, wtorek będzie deszczowy i chłodny. Jak informuje synoptyk IMGW, taka pogoda będzie efektem niżu w okolicach Morza Czarnego.

,,Do końca dnia na przeważającym obszarze kraju będzie pochmurno z opadami deszczu. Jedynie nad morzem zachmurzenie będzie jeszcze umiarkowane i bez opadów. Na południu możliwe burze i opady krupy śnieżnej. W tym rejonie prognozowana suma opadów to do 10 litrów wody na metr kwadratowy. Na obszarach podgórskich wystąpi deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Dla terenów Dolnego Śląska położonych powyżej 700 metrów nad poziomem morza zostaną wydane ostrzeżenia na pozasezonowe opady śniegu. Będzie raczej chłodno. Temperatura maksymalna w ciągu dnia osiągnie od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i rejonach podgórskich Karpat, około 10 stopni w centrum, do 12 stopni na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem i w czasie burz porywisty" – powiedziała Pacocha.

W nocy w północnej połowie Polski będzie pochmurno, z opadami deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane. Na południu początkowo możliwe są miejscami zanikające opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz lokalne zamglenia ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura spadnie do minus 3 stopni na południowym wschodzie, około zera w centrum i na zachodzie oraz do 3-4 stopni na północy. W kotlinach górskich termometry wskażą do minus 7 stopni. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków północnych.

Podobna pogoda może utrzymać się do końca tygodnia. Według prognoz meteorologów IMGW-PIB, możliwy wzrost temperatury powietrza spodziewany jest w najbliższą niedzielę. 

IMGW

Czytaj też: IMGW: Czeka nas wyjątkowo mokry i zimny kwiecień

PAP/fot.pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 20 i 21 maja


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synoptyk IMGW: Piątek bardzo ciepły, w nocą silne burze i deszcz


Autor: Polska Agencja Prasowa

Nietypowy gość salonu piękności; dzik zdemolował cały lokal


BULT SMOGOWICZE