PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /IMGW: Czeka nas wyjątkowo mokry i zimny kwiecień

IMGW: Czeka nas wyjątkowo mokry i zimny kwiecień

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-02 13:30:00
IMGW

Niskie temperatury, opady deszczu i śniegu oraz ryzyko lokalnych podtopień. Zimno i mokro – taką mało optymistyczną prognozę przygotował na kwiecień IMGW.

Jak podkreślają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przez najbliższe dni, jak i na cały kwiecień prognozowane są intensywne opady. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Mokry kwiecień ucieszy na pewno rolników.

IMGW: W nadchodzącym tygodniu nastąpi zmiana w pogodzie

"Już po czwartkowych opadach deszczu w zlewni górnej Wisły zanotowane zostały wzrosty stanów wody, miejscami do strefy wody wysokiej" – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dodając, że w Stuposianach został przekroczony stan alarmowy, a na 10 innych stacjach stan ostrzegawczy. I podkreślając, że może to być dopiero początek zagrożeń hydrologicznych, bo zarówno na najbliższe dni, jak i na cały kwiecień prognozowane są intensywne opady.

"W nadchodzącym tygodniu nastąpi zmiana w pogodzie za sprawą niżu. Prognozowane są opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Będzie też chłodniej. Pogoda będzie bardziej dynamiczna, szczególnie na południu kraju, co przełoży się na sytuację hydrologiczną. Prognozowane są wahania i wzrosty, zwłaszcza w zlewniach rzek górskich Sudetów i Tatr" – ogłosił IMGW.

IMGW

Kwiecień będzie zimny i mokry

Jeszcze mniej optymistyczna jest eksperymentalna prognoza na cały kwiecień:

"Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie powyżej normy wieloletniej" – zakomunikowali w piątek synoptycy IMGW. Jednym słowem będzie zimno i mokro, a przynajmniej zimniej i bardziej mokro niż w minione wiosny.

Synoptycy zwracają jednak uwagę, że opadów nie notowano w Polsce od 5 tygodni, a w wielu regionach Polski niedobór opadów trwa od 10 lat. Mokry kwiecień ucieszy choćby rolników, a w rzeczywistości dla nas wszystkich będzie korzystny – w kontekście grożącej Polsce suszy.

Czytaj też: IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 2 i 3 kwietnia

PAP/fot.Pixabay


Turystyka wiejska promowana na muralach. Świetna akcja POT

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 13:27:00

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 27 i 28 czerwca

Autor: Świat Rolnika 2022-06-27 09:30:00

IMGW prognozuje upalny i słoneczny poniedziałek w całym kraju

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 08:30:00

BULT SMOGOWICZE