Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że czasowo wstrzymane została rehabilitacja rolnicza związana z wyjazdami Centrów Rehabilitacji KRUS.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że skierowania na rehabilitację rolniczą nie przepadną, ale będzie można zrealizować je w późniejszych – jeszcze nieokreślonych – terminach. Jednocześnie wszyscy pacjenci Centrów Rehabilitacji Rolniczej KRUS przebywający obecnie na turnusach rehabilitacji leczniczej i korzystający z usług Centrów mają prawo zrezygnować z nich i wrócić do domu bez ponoszenia kosztów z tytułu niewykorzystanych osobodni.
KRUS za główny cel organizowanych turnusów rehabilitacji rolniczej obrała sobie zapobieganie inwalidztwu wśród rolników lub doprowadzenie ich do stanu fizycznego, który będzie umożliwiał im dalsze prowadzenie prac w gospodarstwie. Wypadki rolnicze są jednym z czynników, które umożliwiają rolnikowi skorzystanie z tego zdania realizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Rolnicy, którzy ulegli wypadkom rolniczym lub zostali poszkodowani w wyniku innych przypadków, mogą poddać się rehabilitacji rolniczej dobrowolnie. Odbywanie rehabilitacji nie wpływa na ograniczenie świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników. Wyjątek stanowi tu prawo do popierania zasiłku chorobowego, które jest wstrzymywane na czas odbywania leczenia.
Czytaj także: Wypadki rolnicze – jak uzyskać odszkodowanie?
Rolnicy, którzy ulegli wypadkom rolniczym lub zostali poszkodowani w wyniku innych zdarzeń korzystają z rehabilitacji rolniczej organizowanej z ramienia KRUS zupełnie bezpłatnie. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pokrywa także koszty transportu do ośrodków rehabilitacyjnych w wysokości ceny najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego – zwrot kosztów możliwy jest dzięki rozporządzeniu ministra rolnictwa z 2013 r. Korzystanie z rehabilitacji organizowanej przez KRUS nie koliduje z prawem do leczenia uzdrowiskowego, które jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje rehabilitację w formie 21-dniowych turnusów, które odbywają się centrach rehabilitacji należących do KRUS. Rokrocznie rolnicy, którzy ulegli wypadkom rolniczym i ci, którzy ucierpieli w inny sposób, korzystają z tej opcji w liczbie około 14 tysięcy.
krus/jac/fot. pixabay