PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Rehabilitacja rolnicza organizowana przez KRUS została wstrzymana

Rehabilitacja rolnicza organizowana przez KRUS została wstrzymana

Autor: Jacek Borkowski 2020-03-18 09:09:34
rehabilitacja rolnicza

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że czasowo wstrzymane została rehabilitacja rolnicza związana z wyjazdami Centrów Rehabilitacji KRUS.

Rehabilitacja rolnicza – co ze skierowaniami i rezygnacjami?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że skierowania na rehabilitację rolniczą nie przepadną, ale będzie można zrealizować je w późniejszych – jeszcze nieokreślonych – terminach. Jednocześnie wszyscy pacjenci Centrów Rehabilitacji Rolniczej KRUS przebywający obecnie na turnusach rehabilitacji leczniczej i korzystający z usług Centrów mają prawo zrezygnować z nich i wrócić do domu bez ponoszenia kosztów z tytułu niewykorzystanych osobodni.

Rehabilitacja rolnicza – jaki jest jej cel?

KRUS za główny cel organizowanych turnusów rehabilitacji rolniczej obrała sobie zapobieganie inwalidztwu wśród rolników lub doprowadzenie ich do stanu rehabilitacja rolniczafizycznego, który będzie umożliwiał im dalsze prowadzenie prac w gospodarstwie. Wypadki rolnicze są jednym z czynników, które umożliwiają rolnikowi skorzystanie z tego zdania realizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Rehabilitacja rolnicza – czy ogranicza wysokość innych świadczeń?

Rolnicy, którzy ulegli wypadkom rolniczym lub zostali poszkodowani w wyniku innych przypadków, mogą poddać się rehabilitacji rolniczej dobrowolnie. Odbywanie rehabilitacji nie wpływa na ograniczenie świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników. Wyjątek stanowi tu prawo do popierania zasiłku chorobowego, które jest wstrzymywane na czas odbywania leczenia.

Czytaj także: Wypadki rolnicze – jak uzyskać odszkodowanie?

Rehabilitacja rolnicza – czy jest bezpłatna?

Rolnicy, którzy ulegli wypadkom rolniczym lub zostali poszkodowani w wyniku innych zdarzeń korzystają z rehabilitacji rolniczej organizowanej z ramienia KRUS zupełnie bezpłatnie. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pokrywa także koszty transportu do ośrodków rehabilitacyjnych w wysokości ceny najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego – zwrot kosztów możliwy jest dzięki rozporządzeniu ministra rolnictwa z 2013 r. Korzystanie z rehabilitacji organizowanej przez KRUS nie koliduje z prawem do leczenia uzdrowiskowego, które jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rehabilitacja rolnicza, a liczba korzystających z niej osób

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje rehabilitację w formie 21-dniowych turnusów, które odbywają się centrach rehabilitacji należących do KRUS. Rokrocznie rolnicy, którzy ulegli wypadkom rolniczym i ci, którzy ucierpieli w inny sposób, korzystają z tej opcji w liczbie około 14 tysięcy.

krus/jac/fot. pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Sklepy stacjonarne coraz mniej popularne. Internet wygrywa


Autor: Polska Agencja Prasowa

Śmieciowe pułapki na zwierzęta. Naukowcy podają szokujące dane


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW prognozuje: Jutro czekają nas rekordowe upały


BULT SMOGOWICZE