O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-04-2020

Autor: Świat Rolnika

Wypadki rolnicze – jak uzyskać odszkodowanie?

Wypadki rolnicze

Wypadki rolnicze stały się nieodłączną częścią pracy na wsi. Dziennie dochodzi do średnio nawet 50 takich zdarzeń. Z ich tytułu rolnicy często mogą ubiegać się o wysokie odszkodowania. 

Wypadki rolnicze – definicja

Zagadnienie to zdefiniowane zostało w ustawie o ubezpieczeniach społecznych rolników i rozumie się je jako nagłe zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną. Jakie jednak przesłanki muszą jednak spełniać konkretne sytuacje, aby uznać je za wypadki rolnicze? O sprawie pisaliśmy także tutaj.

Wypadki rolnicze – garść statystyk

W samym tylko 2017 roku doszło w Polsce do ponad 18 tysięcy wypadków z udziałem rolników. Daje to zawrotną liczbę nawet 50 takich zdarzeń w ciągu jednego dnia. Tego rodzaju wypadki rolnicze dają znaczną skuteczność w dochodzeniu odszkodowań – rocznie tylko 5 proc. wniosków jest odrzucanych.

Jakie zdarzenia zostaną zakwalifikowane jako wypadki rolnicze?

Podstawowym kryterium jest tu miejsce zdarzenia – musi mieć ono miejsce w gospodarstwie rolnym, w którym pracuje osoba ubezpieczona lub w gospodarstwie wypadki rolnicze złamaniedomowym nierozłącznie powiązanym z gospodarstwem rolnym. Wypadki rolnicze to także te zdarzenia, do których doszło w drodze do pracy w gospodarstwie lub w trakcie powrotu z niego. Są to również incydenty, do których doszło w trakcie wykonywania prac rolnych odbywających się poza teren samego gospodarstwa, ale także podczas drogi, którą ubezpieczony musi przebyć, aby tę pracę wykonać.

Jakie zdarzenia uznać możemy za wypadki rolnicze?

Najczęstszymi wypadkami rolniczymi zawierającymi się w tej grupie są te spowodowane przez zwierzęta. Częstymi zdarzeniami są także zatrucia środkami chemicznymi, potrącenia, złamania, czy liczne groźne zdarzenia powstałe przy obsłudze maszyn rolniczych.

Wypadki rolnicze – jak źle było?

Jeszcze w 1993 według danych KRUS rocznie zgłaszano aż 66 tysięcy wypadków rolniczych. Liczba wypłaconych odszkodowań spadła natomiast z 42 tysięcy do nieco ponad 15 tysięcy w roku ubiegłym. Zmniejszyła się także liczba wypadków śmiertelnych, których ćwierć dekady temu odnotowano aż 286 do około 80 w latach ubiegłych. Więcej na ten temat można przeczytać w statystykach KRUS. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach zadań wynikających z ustawy z 20 grudnia 1990 roku (t.j. Dz.U. 2017 poz. 2336 z późn. zm.) prowadzi postępowania powypadkowe i wypłaca jednorazowe odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

Działania prewencyjne, a wypadki rolnicze

Działania prewencyjne Kasy prowadzone od ponad dwudziestu lat i planowane w oparciu o analizę przyczyn i okoliczności wypadków oraz chorób zawodowych, ich kierunki i różnorodność form, przyczyniły się do wyeliminowania wielu zagrożeń wypadkowych. Poprawę bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych osiągnięto dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i organizacji społecznych działających w środowisku wiejskim oraz samych rolników, a także zmianom związanym z wejściem Polski do Unii Europejskiej

krus.gov.pl/redakcja/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023