PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Oszczędzanie energii? Dobrze, byle utrzeć nosa Rosji

Oszczędzanie energii? Dobrze, byle utrzeć nosa Rosji

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-17 22:00:00
oszczędzanie energii

Poniedziałkowa "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że Polacy na skutek wybuchu wojny na Ukrainie są gotowi na poświęcenia, w tym na oszczędzanie energii.

"Rośnie świadomość, że ograniczanie zużycia paliw kopalnych ma bezpośrednie przełożenie na zyski Kremla i jego zdolności do prowadzenia wojny przeciw Ukrainie. Co za tym idzie, Polacy deklarują, że zmieniają swoje przyzwyczajenia bądź wyrażają gotowość ich zmiany w najbliższym czasie. Tak wynika z nowego sondażu YouGov dla European Climate Foundation" – pisze w poniedziałek "DGP".

Polacy chcą oszczędzać przede wszystkim na cieple

Zgodnie z przedstawionymi przez gazetę wynikami badania 35 proc. ankietowanych twierdzi, że aby zmniejszyć zależność od rosyjskich surowców, przykręciło termostaty. Kolejne 17 proc. jest gotowe tak zrobić już w tym roku. 

Jeszcze większą popularnością – według deklaracji uczestników badania – cieszy się inna forma oszczędzania energii: chodzi o włączanie ogrzewania każdego dnia na mniejszą liczbę godzin. Mówi o tym 42 proc. respondentów, a kolejne 15 proc. jest skłonne robić tak w najbliższym czasie. W przypadku obu tych rozwiązań po 8 proc. badanych zmieniło swoje zachowania w ostatnim czasie – już po wybuchu wojny.

oszczędzanie energii

Termomodernizacji budynków to oszczędzanie energii

"Wyniki sondażu wskazują na ogromny potencjał działań związanych ze zmianą źródeł ciepła oraz inwestycjami w termomodernizację budynków. W tych obszarach relatywnie mniej osób dokonało zmian do tej pory. Na przykład poprawę ocieplenia domu, aby zużywać i marnować mniej energii na ogrzewanie, deklaruje 30 proc. badanych, ale kolejne 34 proc. deklaruje gotowość, żeby to zrobić (19 proc. jest skłonne przeprowadzić termomodernizację jeszcze w tym roku, a kolejne 15 proc. byłoby otwarte na takie przedsięwzięcie w perspektywie pięciu lat)" – czytamy.

Sondaż został przeprowadzony przez panel online na reprezentatywnej próbie 1001 dorosłych Polaków.

Czytaj także: Większość Polaków redukuje wydatki, ale inflacja i tak nie zniknie

 źródła:PAP/fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 25 i 26 maja


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synoptyk IMGW: W środę więcej przejaśnień na zachodzie


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami


BULT SMOGOWICZE