PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Większość Polaków redukuje wydatki, ale inflacja i tak nie zniknie 

Większość Polaków redukuje wydatki, ale inflacja i tak nie zniknie 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-07 20:30:00
inflacja

Czwartkowa "Rzeczpospolita" pisze, że pomimo ograniczania wydatków przez znaczną część Polaków inflacja nadal pozostanie utrapieniem polskiej gospodarki. 

Rzeczpospolita donosi, że konsumenci przerażeni cenami w sklepach coraz częściej łapią się za kieszenie i zastanawiają się, jak oszczędzić na bieżących wydatkach. Jednakże w obecnej sytuacji nawet znaczące ograniczenie konsumpcji gospodarstw domowych nie przydusi mocno drożyny. Zjawisko inflacji będzie rosło na skutek wojny, ale też obniżki podatków.

Większość Polaków ograniczy świąteczne wydatki

"Polacy mogą np. kupować mniej żywności, szukać tańszych zamienników czy rezygnować z usług, które nie są uznawana za niezbędne – np. restauracji czy podróży" – czytamy na łamach gazety.

"Rz" powołuje się na badania platformy UCE Research i Grupy BLIX, z których wynika, że ponad połowa Polaków zamierzała ograniczyć wydatki na bieżące zakupy w I kwartale tego roku. Powodem tego była galopująca inflacja.

"Oszczędzać będziemy także na wydatkach związanych ze Świętami Wielkanocnymi – głównie w postaci poszukiwania produktów o jak najniższych cenach, (jakość schodzi na drugi plan) - czytamy w czwartkowym wydaniu.

inflacja

Inflacja powoduje radyklane zmiany zakupowe Polaków

Gazeta informuje również, że badania GUS pokazują, iż konsumenci powoli zaczynają powstrzymywać się przed dokonywaniem poważniejszych zakupów. Przykładowo sprzedaż samochodów w lutym spadła realnie rok do roku o 20 proc., a mebli, elektroniki i sprzętu AGD – o 4,4 proc.

"Takie strategie oszczędnościowe mają na celu utrzymanie kondycji budżetów domowych czy dostosowania ich do spadającej siły nabywczej dochodów. I zwykle, w +normalnych+ warunkach, prowadzą do zdławienia inflacji, a przynajmniej do jej dużego przyhamowania" – donosi "Rz".

Ale jak twierdzą cytowani przez dziennik eksperci, obecna sytuacja jest szczególna. Ogromne ryzyko wzrostu cen płynie z trzech głównych rynków – energii, metali i żywności. Pożywką dla inflacji mają być też rosnące pensje i świadczenia.

Czytaj także: Skutki wojny na Ukrainie. Dwucyfrowy średnioroczny wzrost cen

źródła: PAP/ fot. pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Müller: Wypłata środków z KPO nastąpi około września


Autor: Polska Agencja Prasowa

Tomasz Lis ”odchodzi” z Newsweek ,,w trybie natychmiastowym”


Autor: Polska Agencja Prasowa

Olbrzymia susza w Polsce. Hydrolodzy: Robimy za mało, aby jej zapobiec


BULT SMOGOWICZE