PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Niedźwiedzie nie są już aktywne w Dolinie Pańszczycy. Szlak otwarty

Niedźwiedzie nie są już aktywne w Dolinie Pańszczycy. Szlak otwarty

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-26 01:00:00
Niedźwiedzie

Zamknięty przez niedźwiedzie od 13 kwietnia szlak w rejonie Doliny Pańszczycy w Tatrach, został w poniedziałek ponownie otwarty dla turystów.

,,Od dziś można ponownie wędrować szlakiem od schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej do Równi Waksmundzkiej. W ostatnim czasie niedźwiedzica z młodymi nie była tam obserwowana, dlatego ruch turystyczny zostaje tam przywrócony" – poinformowała Paulina Kołodziejska z TPN.

Niedźwiedzie nie są już aktywne

Odcinek zielonego szlaku turystycznego w rejonie Doliny Pańszczycy był zamknięty dla turystów od 13 kwietnia, ponieważ w jego pobliżu pojawiła się niedźwiedzica z młodymi. Niedźwiedzie opuściły swoje zimowe legowiska, czyli gawry i zaczęły intensywnie żerować.

Z uwagi na pojawienie się małego niedźwiadka przy szlaku z Kuźnic na Kasprowy Wierch w sobotę zostały zamknięte z kolei szlaki: Kuźnice – Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch, szlak dojściowy z Goncisk do dolnej stacji kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej oraz szlak narciarski Myślenickie Turnie – Wyżnia Goryczkowa Rówień.

Niedźwiedzie brunatne są największymi ssakami zamieszkującymi Tatry. Żywią się przeważnie roślinami – leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów oraz padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tzw. gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca.

Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku są opieką matki. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady.

niedźwiedzie

Czytaj też: Niedźwiedź zaatakował turystów w Tatrach. „Są teraz bardzo głodne”

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synoptyk IMGW: Piątek bardzo ciepły, w nocą silne burze i deszcz


Autor: Polska Agencja Prasowa

Nietypowy gość salonu piękności; dzik zdemolował cały lokal


Autor: Polska Agencja Prasowa

W Bieszczadach natrafimy na dobre warunki turystyczne i na... żmije


BULT SMOGOWICZE