PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Niby damulka, ale tulipany z miejskiego skwerku zwędziła

Niby damulka, ale tulipany z miejskiego skwerku zwędziła

Autor: Tomasz Racki 2022-04-28 11:22:00
tulipany

Elegancka pani nocą ukradła tulipany odmiany Mikołaj Kopernik z zaułka botanicznego przy olsztyńskim starostwie, który jest poświęcony astronomowi. 

Aby nie zostać rozpoznaną, złodziejka założyła kaptur i maseczkę, ale jej twarz nagrały kamery. Przy olsztyńskim starostwie powiatowym przy ul. Kopernika w ubiegłym roku założono skwerek, na którym rosną rośliny poświęcone Mikołajowi Kopernikowi: róże, klematisy, lilie, liliowce, tulipany i irysy, ustawiono tam też sztuczną palmę Coppernicję.

Dama ukradła tulipany

Obecnie na skwerze przy starostwie zakwitły piękne tulipany odmiany Mikołaj Kopernik. Nocą, gdy kwiaty zwinęły się w pąki elegancka pani w średnim wieku postanowiła nazrywać sobie pęk kwiatów: założyła na głowę kaptur, twarz przesłoniła maseczką, miała w torebce nóż do ich ścinania, a zerwane tulipany pakowała do przygotowanej torby. Gdy ścięła spory pęk, jakby nigdy nic, odeszła.

"Nie ma zbrodni doskonałej – choć złodziejka przy skwerze skryła się za maseczką i kapturem, zapomniała o innych kamerach, które zarejestrowały wystarczająco dokładnie jej twarz" - przyznał rzecznik starostwa Wojciech Szalkiewicz, który na dowód wysłał mediom zdjęcie z wizerunkiem złodziejki. Jej twarz zapikselowano. Film do obejrzenia tutaj: http://www.powiat-olsztynski.pl/kamera-uchwycila-zlodziejke-film

Sprawa ku przestrodze

Starosta olsztyński Andrzej Abako zdecydował, że o kradzieży kilkunastu tulipanów nie będzie powiadamiana policja. "Jednak niech ta publikacja będzie przestrogą dla innych wandali. Jeżeli sytuacja się powtórzy, oficjalnie poinformujemy organy ścigania" – zapowiedział.

W ubiegłym roku dwaj wandale podpalili na skwerku sztuczną palmę – kamery zarejestrowały ich wizerunek i policja ustaliła ich tożsamość. Wandale zostali ukarani po 5 tys. zł. grzywny każdy.

Skwerek przy starostwie założono w ubiegłym roku ku upamiętnieniu 500. rocznicy obrony Olsztyna przed Krzyżakami – Mikołaj Kopernik w 1521 roku znajdował się na olsztyńskim zamku i był jego administratorem. Z jego polecenia przygotowywano obronę zamku, sam Kopernik angażował się w załatwienie obrońcom zamku hakownic. Te ściągnięto z Elbląga. Nie zaszła jednak potrzeba ich użycia, bo Krzyżacy po sforsowaniu jednej z furt uznali, że nie są w stanie zdobyć wysokich murów, ponieważ brakuje im drabin, i wycofali się.
Za najbardziej związany z Kopernikiem kwiat uznaje się konwalię majową – astronom jest z nią przedstawiony m.in. na słynnym portrecie zwanym toruńskim.

Czytaj także: Tulipany – najpopularniejsze rośliny cebulowe w ogrodach

PAP/fot. pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 21 i 22 maja


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synoptyk IMGW: W sobotę możliwe przelotne opady deszczu


Autor: Sebastian Wroniewski

Wścieklizna znów atakuje. Kolejny przypadek wykryty u lisa 


BULT SMOGOWICZE