O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-04-2020

Autor: Oliver Pochwat

Tulipany – najpopularniejsze rośliny cebulowe w ogrodach

Tulipany

Tulipany należą do najchętniej uprawianych roślin cebulowych. Do wyboru jest ogromna liczba tulipanów, które różnią się kolorem, wyglądem, wysokością. Są to rośliny, które nie wymagają przesadnej pielęgnacji. Nie nalezą do kwiatów trudnych w uprawie.

Tulipany – uprawa

Właściwy termin sadzenia tulipanów dla powodzenia uprawy powinien odbyć się w drugiej połowie września lub na początku października. Do sadzenia tulipanów powinno się wybrać tylko zdrowe cebule bez oznak wskazujących chorobę. Korzystnym zabiegiem uprawie tych kwiatów jest zabieg zaprawiania cebuli. Cebula tulipanów powinna być umieszczona na głębokości 10 do 15 cm. Im większa cebula, tym większa głębokość sadzenia.

Tulipany – wybór gleby

Tulipany powinny być uprawiane na dobrze przepuszczalnej, spulchnionej żyznej i umiarkowanie wilgotnej i próchniczej glebie. Kwiaty te powinny być posadzone tulipany uprawaw miejscu wysoko nasłonecznionym na podłożu o odczynie od obojętnego do zasadowego.

Tulipany – pielęgnacja

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, gdy uprawiamy tulipany, powinno być przeprowadzanie każdego roku usunięcie przekwitniętych tulipanów. Dzięki temu rośliny wytworzą więcej cebul przybyszowych. Nie należy usuwać liści.

Po zeschnięciu wszystkich liści cebulę tulipanów należy wykopać, przesuszyć, oczyścić i przechowywać w suchym, przewiewnym i zaciemnionym miejscu aż do momentu ponownego sadzenia. Należy również zwrócić uwagę na to, czy cebulki naszych tulipanów nie mają oznak choroby. Wiele odmian tulipanów nie wymaga wykopywania cebuli. Jednak w kolejnych latach cebule mogą coraz bardziej się zagłębiać, aż w końcu zaginą.

Tulipany – zabezpieczenie przed mrozem

Tulipany należą do roślin mrozoodpornych. Niestety w przypadku mroźnych i bezśnieżnych zim mogą one przemarzać. Kwiaty te najlepiej radzą sobie w śnieżne zimy. Nie są wtedy narażone na wahania temperatury. W przypadku bezśnieżnej i mroźnej zimy tulipany warto okryć gałązkami świerkowymi, ale dopiero w przypadku pierwszych przymrozków.

Czytaj także: Chwasty w oziminach mają się dobrze, a pogoda im sprzyja

Tulipany – choroby

Kwiaty te podobnie, jak inne rośliny są narażone na występowanie chorób. Rośliny te mogą być atakowane przez różnego rodzaju choroby grzybowe. Poniżej przedstawione zostały najczęściej występujące choroby tej rośliny.

Szara pleśń tulipana

Jest to jedna z najgroźniejszych chorób, która może spotkać uprawę tulipanów. Jest wywoływana przez gatunek grzyba Botrytis Tulipae. Objawy tej infekcji są widoczne już a młodych roślinach, u których liście i pędy mają fioletowe zabarwienie. W przypadku starszych liści pojawiają się szarożółte plamy, wgłębienia i nekrozy. Na plamach widać pleśń i pylące zarodniki. Z czasem tulipany żółkną lub bieleją. Pąki kwiatów nie rozwijają się lub po rozwinięciu płatków zmieniają barwę i gniją.

Zgnilizna twardzikowa tulipana

Choroba ta jest wywoływana przez grzyby z rodzaju Sclerotina. Najbardziej widocznym objawem tej choroby są duże wodniste, ciemne plamy pokryte grubą, gęstą watową warstwą białego nalotu. Choroba ta może atakować inne rośliny i warzywa.

Fuzarioza tulipana

Jest to choroba grzybiczna tulipana, jednak dotyczy tylko jego cebulek, które stają się plamiste, cuchną i są miękkie. Z takich cebulek wyrasta tulipan słaby i wątły, który nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie.

Penicylioza tulipana

Choroba ta jest powodowana przez grzyby z rodziny Penicillium. W przypadku występowania tej choroby części cebulek stają się twarde i suche, a następnie gąbczaste i miękkie. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla cebulek, które uległy uszkodzeniu przy wykopywaniu. 

Uprawa tulipanów może zostać zaatakowana nie tylko przez groźne choroby, ale również przez szkodniki. Do najgorszych szkodników natęży nornik zwyczajny, mszyca tulipanowa, mysz polna, niszczyk zjadliwy.

swiatkwaitow.pl/tulipany.net/zielonyogrrodek.pl/ Fot. Pixabay

swiatrolnika.info 2023