PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Jan Chrzciciel prorokiem trzech religii. 23 czerwca święto jego narodzin

Jan Chrzciciel prorokiem trzech religii. 23 czerwca święto jego narodzin

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 18:30:00
Jan Chrzciciel

Jan Chrzciciel jest wyjątkowym prorokiem. Uznają go trzy z istniejących religii: katolicyzm, judaizm i islam.  Obchody jego narodzin 23 czerwca.

Choć co roku w Kościele katolickim święto narodzin Jana Chrzciciela przypada na 24 czerwca, tegoroczne obchody zostały przeniesione na jeden dzień wcześniej. Decyzja Watykanu wynika ze zbieżności daty z uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa. Korzystając z okazji, warto zaznajomić się z historią tej postaci.

Prorok i męczennik

Zgodnie z Ewangelią św. Łukasza Jan Chrzciciel urodził się, jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety. Jego narodzenie z wcześniej bezpłodnej Elżbiety i posłannictwo zwiastował Zachariaszowi archanioł Gabriel. Imię Jan pochodzi z hebrajskiego: Johhanan i znaczy "Bóg jest łaskawy" oraz "Jahwe się zmiłował".

Przyszedł na świat sześć miesięcy przed narodzeniem Jezusa. Zgodnie z tym, co wyśpiewał jego ojciec, przyjście Jana na świat było wypełnieniem obietnic mesjańskich. Kantyk Zachariasza wszedł na stałe do liturgii i jest elementem jutrzni.

Ewangelia wykazuje, że żył na pustyni, podejmując pokutę i wzywając rodaków do nawrócenia. Wyrazem deklaracji zmiany życia było przyjęcie udzielnego przez niego chrztu w Jordanie. "Garnęła się do niego Jerozolima i cała Judea, i wszelka kraina wokół Jordanu" – czytamy w Ewangelii.

Wśród osób, które przyjęły z jego ręki chrzest, był Jezus Chrystus. Wówczas prorok nazwał Zbawiciela "Barankiem Bożym, który gładzi grzechy świata".

Jan poniósł śmierć męczeńską z rozkazu króla Heroda II Antypasa tetrarchy Galilei i Perei. Prorok zarzucił władcy grzech wzięcia żony (Herodiady) swojego brata Heroda Boetosa. W konsekwencji został skazany na ścięcie.

Jan Chrzciciel dowodem na brak kompromisów

Obchody męczeństwa św. Jana Chrzciciela przypominają również nam, współczesnym chrześcijanom, że nie jest możliwy kompromis z miłością do Chrystusa, do Jego słowa, do prawdy. Prawda jest Prawdą, nie ma kompromisu. Życie chrześcijańskie wymaga, że tak powiem, męczeństwa codziennej wierności Ewangelii, a więc odwagi, potrzebnej, by pozwolić Chrystusowi, by wzrastał w nas i nadawał kierunek naszym myślom i uczynkom" – zaznaczy papież Benedykt XVI podczas audiencji generalnej 29 sierpnia 2012 roku. Wyjaśnił, że może to nastąpić w naszym życiu tylko wtedy, kiedy mocna jest nasza więź z Bogiem.

Zgodnie z chrześcijańską i muzułmańską tradycją grób Jana Chrzciciela jest w Wielkim Meczecie Umajjadów w Damaszku, dawnej bazylice zbudowanej ku jego czci przez cesarza Teodozjusza I Wielkiego.

Obchody ku czci proroka

Jan Chrzciciel był pierwszym świętym czczonym w całym Kościele. Jako jedyny wśród świętych w kalendarzu liturgicznym jest dwukrotnie przywoływany – po raz pierwszy 24 czerwca, kiedy obchodzi się dzień jego narodzin i po raz drugi 29 sierpnia, kiedy przypada wspominana jego męczeńska śmierć.

Decyzję w sprawie zmiany daty tegorocznych obchodów podjęła kongregacja ds. kultu Bożego i dyscypliny sakramentów 11 maja 2020 roku. Natomiast zgodnie z notą Watykanu "w miejscach, gdzie św. Jan Chrzciciel jest patronem narodu lub diecezji albo miasta czy wspólnoty zakonnej, uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela sprawuje się w piątek, 24 czerwca; natomiast uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przenosi się na czwartek, 23 czerwca".

Kościół prawosławny wspomina natomiast narodzenie św. Jana Chrzciciela 7 lipca, zaś dzień ścięcia Jana Chrzciciela – 11 września. We wspomnienie męczeństwa proroka zabronione jest spożywanie mięsa, nabiału, jajek i ryb. Natomiast dopuszczalne są pokarmy roślinne i olej roślinny.

Noc świętojańska wigilią obchodów narodzin proroka

Istnieje tradycja obchodów wigilii dnia, w którym na świat przyszedł Jan Chrzciciel, nazywana w Polsce potocznie "nocą świętojańską". Dokonuje się wtedy obrzędu święcenia wody, święci się również zioła lecznicze, w tym – obowiązkowo – dziurawiec, macierzankę o kwiaty ogrodowe. W ten sposób Kościół próbował zasymilować pogańskie obrzędy związanych z letnim przesileniem słońca. W tradycji wschodniosłowiańskiej było to święto Kupały, w ramach którego rozpalano wielkie ogniska, w których palono zioła i między którymi przeprowadzano stada owiec dla ich oczyszczenia. Tej nocy dziewczęta puszczały rzeką wianki z zapalonymi świecami. Istniał także zwyczaj przystrajania żłobów.

W krajach anglosaskich święto przesilania letniego znane było pod nazwą Midsummer, zaś w germańskich Mittsommerfest.

Jan Chrzciciel w tradycji islamu występuje jako ,,Yahya”

Jan Chrzciciel znany jest także w tradycji islamskiej pod imieniem Yahya (w języku arabskim), jako jeden z największych proroków. Koran podobnie, jak Biblia – opowiada o jego narodzinach ze starszego ojca i bezpłodnej matki. Jest o tym, który ma zapowiadać "słowo pochodzące od Boga". "Będzie szlachetnym panem, czystym i prorokiem wśród sprawiedliwych" – wskazuje Koran.

W Kościele katolickim święty ten jest patronem wielu świątyń. Do najstarszych i najsławniejszych świątyń po wezwaniem Jana Chrzciciela należy bazylika Św. Jana na Lateranie w Rzymie, będąca katedrą biskupa Rzymu, czyli papieża. Odbyło się w niej pięć soborów powszechnych.

Najbardziej znanym zakonem w historii Kościoła– to Joannici. W początkach był to zakon rycerski. Ich dom macierzysty powstał przy kościele św. Jana Chrzciciela w Amalfii w Italii w roku 1048. Regułę zatwierdził papież Innocenty II w roku 1130. Nosili oni czarny płaszcz z krzyżem białym. Do Polski sprowadził ich książę Henryk Sandomierski.

Czytaj również:KEP: Procesje pokazują, że przekonania religijne nie są sferą prywatną

PAP/fot.pixabay


Niedziela handlowa w sierpniu. Sprawdź kiedy możesz zrobić zakupy

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-30 01:00:00

Niedźwiedź grizzly zaatakował turystę; mężczyzna trafił do szpitala

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-29 13:30:00

IMGW ostrzegło przed upałami i burzami na południu i wschodzie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 11:45:00

BULT SMOGOWICZE