PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Grecja wygrywa spór z Danią o prawo do nazwy sera feta

Grecja wygrywa spór z Danią o prawo do nazwy sera feta

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-14 22:30:00
Feta

Grecja odniosła w czwartek zwycięstwo w sporze z Danią o ochronę swojego prawa do terminu sera feta – informację tę przekazała agencja Reuters. 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) upomniał Danię za to, że nie zabraniała lokalnym firmom używania nazwy w sprzedaży tego sera poza UE. Sprawę do TSUE wniosły Komisja Europejska i Dania, wspierana przez Cypr. Ser został uznany za tradycyjny grecki produkt przez władze UE w 2002 r., co zapewnia mu ochronę prawną we Wspólnocie.

Grecja z wyłącznością do nazwy feta

Reuters przypomina, że według Greków feta jest częścią ich dziedzictwa kulturowego, "kultywowanego od 6000 lat" poprzez produkcję sera z mleka owczego i koziego. Ser został uznany za tradycyjny grecki produkt przez władze UE w 2002 r., co zapewnia mu ochronę prawną we Wspólnocie. TSUE w 2005 roku zatwierdził oryginalną etykietę produktu.

"Dania zezwalała na używanie nazwy w odniesieniu do serów, przeznaczonych na eksport do krajów trzecich. W ten sposób Dania nie wypełniła swoich zobowiązań, wynikających z prawa UE" – orzekli sędziowie TSUE.

Feta

Sprawę do TSUE wniosły Komisja Europejska i Dania, wspierana przez Cypr. Kopenhaga argumentowała, że zakaz eksportu sera z tą nazwą może być postrzegany jako utrudnienie w prowadzeniu handlu zagranicznego.

Grecja produkuje rocznie około 120 000 ton sera feta.

Czytaj też: Jak zrobić dobry ser

PAP/fot.Wikimedia