PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Czaplicki: Inflacja w październiku może być wyższa niż wstępny szacunek GUS

Czaplicki: Inflacja w październiku może być wyższa niż wstępny szacunek GUS

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-16 13:30:16
inflacja

Inflacja w październiku może okazać się wyższa niż 6,8 proc., jak wynikało to ze wstępnego szacunku GUS. Jedną z przyczyn może być kontynuacja wzrostu cen paliw pod koniec października – powiedział PAP ekonomista banku PKO BP Marcin Czaplicki.

GUS w poniedziałek opublikuje dokładniejsze dane o inflacji w październiku. Według szybkiego szacunku, który podał pod koniec października, inflacja w minionym miesiącu wyniosła 6,8 proc.

Inflacja wyższa niż szacowana

Marcin Czaplicki, ekonomista banku PKO BP poinformował, że inflacja może być wyższa niż szacowano, ze względu na dynamiczny wzrost cen paliw i energii.

Zakładamy, że jest ryzyko, iż odczyt może się okazać wyższy niż ten opublikowany w ramach szybkiego szacunku. Można się tego spodziewać ze względu na dynamikę cen paliw i energii pod koniec października. Zwłaszcza dynamika cen energii pod koniec tamtego miesiąca przyspieszyła.

– powiedział PAP Marcin Czaplicki.

Wyjaśnił on, że dane publikowane przez GUS w ramach szybkiego szacunku obejmują mniej więcej trzy pierwsze tygodnie miesiąca, którego dotyczą. Jeśli więc w ostatnim tygodniu wzrost cen przyspieszy, wówczas i ostateczny wynik dla danego miesiąca może być wyższy. To właśnie – zdaniem ekonomisty PKO BP – było przyczyną wyjątkowo częstych w ostatnich miesiącach rewizji odczytów inflacji w górę.

W ostatnim tygodniu października ceny paliw dodatkowo wzrosły, pojawiły się także nowe, wyższe cenniki węgla opałowego.

– powiedział Czaplicki.

Inflacja będzie coraz bardziej przyspieszać?

Polski Instytut Ekonomiczny inflacjaw komentarzu do poniedziałkowych danych GUS twierdzi, że taka sytuacja jest prawdopodobna.

Inflacja będzie dalej przyspieszać – w listopadzie i grudniu wzrost cen przekroczy 7 proc.

 – ocenia PIE.

Zdaniem analityków wzrost cen spowolni w przyszłym roku. Jak podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, inflacja w październiku wyniosła rok do roku 6,8 proc. w porównaniu z 5,9 proc. we wrześniu. Wzrost cen żywności to efekt m.in. wzrostu kosztów nawozów do produkcji rolnej,  ale jak podkreślono, to także efekt wysokiego popytu. Jak przypomniano, NBP wskazuje, że konsumpcja rośnie w tempie zbliżonym do 6 proc. rocznie, tj. szybciej niż PKB (4,9 proc.). W efekcie firmy systematycznie zwiększają zatrudnienie.

Czytaj też: Credit Agricole: Inflacja na najwyższym poziomie od maja 2001 r.

PAP/fot.pixabay