O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-04-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Białko zwierzęce jest dla człowieka absolutnie najlepsze

Białko zwierzęce

W Państwach o wysokim poziomie urbanizacji mięso jest głównym składnikiem diety. Świadczy to przede wszystkim o wyższym stopniu zamożności konsumentów. Drób pośród innych rodzajów mięsa odgrywa znaczącą rolę nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Dostępne dla społeczeństwa, łatwo przyswajalne białko zwierzęce, jest niezbędnym elementem diety.

Wyższość białka zwierzęcego nad białkiem roślinnym

Białko to jeden z podstawowych składników pokarmowych, które jest głównym budulcem organizmu człowieka i bierze udział we wszystkich procesach biologicznych w organizmie. Podstawowym podziałem białka jest ten ze względu na jego pochodzenie – wyróżniamy białko zwierzęce i białko roślinne. Należy pamiętać, że źródłem białka zwierzęcego jest przede wszystkim mięso, ale i produkty pochodzenia zwierzęcego – jaja, mleko i przetwory mleczne. Natomiast głównym źródłem białka roślinnego są owoce, warzywa, orzechy, nasiona oraz strączki. O tym, czy białko jest pełnowartościowe i łatwo przyswajalne, świadczy przede wszystkim zawartość aminokwasów egzogennych – organizm człowieka nie jest w stanie sam ich wytworzyć, dlatego tak ważne jest dostarczanie ich z pożywieniem. Zawartość aminokwasów w białkach pochodzenia roślinnego jest znacznie mniejsza niż w tych pochodzenia zwierzęcego. Pełne zapotrzebowanie można zaspokoić jednym rodzajem mięsa, natomiast w przypadku białka roślinnego należy spożyć różnorodne produkty strączkowe, warzywne czy owocowe.

Czytaj także: Pyły rolnicze – jak chronić się przed ich negatywnym działaniem?

Białko zwierzęce kluczowe pod względem strawności i kompletnościbiałko zwierzęce

Białko pochodzenia zwierzęcego w skali oceny kompletności białek i ich łatwej przyswajalności osiąga najlepsze rezultaty – jest więc wzorcowym źródłem białka, dostarczającym organizmowi odpowiedniej ilości witamin, aminokwasów i minerałów. Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają również tłuszcze nasycone, które mogą powodować podwyższenie się poziomu cholesterolu LDL i chorób serca. Należy jednak pamiętać, że zbilansowana dieta z odpowiednią ilością tłuszczów nasyconych nie powinna wpływać niekorzystnie na zdrowie człowieka, wręcz przeciwnie – naukowcy zwracają uwagę na to, że kwasy laurynowe, masłowe i palmitynowe wywierają pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu i wszelkich procesów w nim zachodzących.

Zawartość białka zwierzęcego w wybranych rodzajach mięsa

Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na białko zwierzęce to około 0,9 g na jeden kilogram masy ciała. Oczywiście popyt wzrasta u ludzi regularnie uprawiających sport, u kobiet w ciąży i podczas laktacji oraz po 65 roku życia. Większość produktów roślinnych zawiera 1-2% białka, natomiast zawartość białka w drobiu to około 18-24% z czego organizm człowieka potrafi wykorzystać je do budowy własnych białek ustrojowych praktycznie w całości. Wołowina zawiera nieznacznie mniej białka niż mięso drobiowe – około 18-21%, natomiast wieprzowina 12-19%. Zbilansowana dieta bogata w mięsa i produkty odzwierzęce z łatwością jest w stanie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu człowieka na białko.

ibprs.pl/ minrol/wiki/l/ fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023