O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-04-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Pyły rolnicze – jak chronić się przed ich negatywnym działaniem?

pyły rolnicze

Rolnicy przy sezonowych pracach polowych, żniwach i omłotach, przy pracach w gospodarstwie, podczas karmienia zwierząt i wielu innych zajęciach narażeni są na pyły rolnicze. Pyły rolnicze mogą być widzialne, jak na przykład podczas pracy na polu lub niewidoczne, jak, np. podczas prac w chlewni. Oba rodzaje pyłów są szkodliwe dla zdrowia płuc, a niekiedy i życia rolników.

Pyły rolne – występowanie i objawy

Pyły rolne swoje objawy dają zazwyczaj w 4-8 godzin po zakończonej pracy, dlatego tak późno zaczęto zwracać na nie uwagę, jako na źródło choroby przez pyly rolnicze polelekarzy pulmonologów i środowisko rolnicze. Do najczęstszych objawów narażenia się na pyły rolnicze zaliczyć należy: uczucie duszności lub ucisku w klatce piersiowej, gorączkę i dreszcze, bóle mięśni, kaszel, bóle głowy, nudności, uczucie ogólnego osłabienia. Każdy z organizmów reaguje inaczej na zanieczyszczenie, co więcej wielu rolników i lekarzy myli te objawi z grypą lub przeziębieniem, dlatego też tak trudno zdiagnozować jest schorzenia spowodowane wystąpieniem pyłów rolniczych.

Pyły rolnicze – jeśli wystąpią problemy, zgłoś się do lekarza!

Pacjent z objawami pyłu rolnego zachować musi trzeźwy umysł podczas wizyty u lekarza i zasugerować przyczynowość owych objawów. Lekarze pokierują rolnika na odpowiednie badania by upewnić się, czy źródłem owego złego samopoczucia są właśnie pyły rolnicze: testy wydajności płuc, testy immunologiczne lub alergologiczne. Po właściwym rozpoznaniu, lekarze przystąpią do odpowiedniego leczenia tak, by nie dopuścić do zwłóknień w płucach, niewydolności oddechowej u pacjenta, a w konsekwencji śmierci rolnika. Właściwa diagnoza i leczenie oraz odkrycie przyczynowości pyłów rolnych w gospodarstwie prowadzi do całkowitego wyzdrowienia rolnika.

Czytaj także: Egzekucja komornicza – co nie podlega jej w gospodarstwie rolnym?

Gdzie występują pyły rolnicze?

Pyły rolnicze mogą być widoczne na pierwszy rzut oka lub dopiero po zastosowaniu odpowiednich urządzeń. Te drugie są bardziej niebezpieczne dla organizmu, gdyż nie zdajemy sobie sprawy z faktu ich występowania podczas prac i dlatego tak łatwo pomylić się w przypisaniu choroby do powstałych u rolnika objawów. Pyły rolnicze najczęściej występują przy pracy z następującymi surowcami roślinnymi: ziarnami zbóż, sianem, kiszonką, które są spleśniałe, lub w inny sposób ulegają rozkładowi. Niebezpieczny jest pył występujący w zawilgoconym, długo przetrzymywanym sianie, w którym wystąpiło zjawisko „samozagrzania”. Ponadto wszystkie surowce, w których występują bardzo duże ilości grzybów i bakterii, a także drobne pajęczaki, stanowią niebezpieczne źródło alergii i chorób immunologicznych u rolników.

Jak walczyć z pyłami?

Oprócz właściwej diagnozy i dostosowanego procesu leczenia należy w jak największym stopniu wyeliminować źródło pyłu rolniczego lub zapobiegać jego przedostawaniu się do organizmu rolnika. Najlepszym, najszybszym, najtańszym i ogólnodostępnym sposobem jest zastosowanie półmaski z filtrami przeciwpyłowymi lub maseczki jednorazowego użytku. Ponadto należało by poprawić wentylację we wszystkich pomieszczeniach gospodarstwa, w których pojawić mogą się, widoczne lub nie, pyły rolnicze. Podczas zakupu maszyn do gospodarstwa, należy wybierać takie, które posiadają pyłoszczelne i klimatyzowane kabiny. Surowce, jak zboża, siano i inne, należy przechowywać w suchych, chłodnych pomieszczeniach z odpowiednią cyrkulacją powietrza tak, by nie powstawały w nich pyły rolnicze. Zastosowanie powyższych środków ochrony wpłynie nie tylko na ekonomiczność gospodarstwa, ale także na zdrowie rolników.

Krus/AO/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023